.
.
.
.
.
.
.
.
.
Salerno
.
.
Nadomak Obale Amalfi
.
.
.
.
.
Tokom obilaska juga Italije, osim Napulja i Napuljskog zaliva, arheoloških nalazišta Pompeje, Herkulanuma i vulkana Vezuva, grada Sorenta i ostrva Kapri, i Obale Amalfi, turisti ponekad zaborave na Salerno, jedan od najslikovitijih gradića južne Italije. Zbog prostrane luke i kaskadnog položaja mesta koje seže do polovine brda, Salerno iz daleka odaje utisak metropole, iako realno uopšte nije tako. Gradić je moguće obići pešice i tokom poludnevnog izleta.
.
.
Salerno © Ivana Dukčević |
.
.
Kripta Katedrale u Salernu, gde je sahranjen apostol Matej © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević), i izdavača (za Samizdat B92 – Veran Matić).
.
.
.
.
Salerno © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno, promenada kraj mora – Lungomare Trieste © Ivana Dukčević
.
.
,
.
Smešten u korenu istoimenog zaliva, dvadesetak kilometara od nadaleko poznatih, malenih mesta Obale Amalfi, Salerno je jedno od obaveznih stanica železnice na putu kroz južnu Italiju i njenu pokrajinu Kampanju (Campania), i poznata luka (izgled novog doka u luci kraj kojeg pristaju veliki brodovi, osmislila je legendarna Zaha Hadid). Osim luke, promenada u Salernu kraj mora – Lungomare Trieste, neodoljivo podseća na šetališta Azurne obale (u Nici, na primer). S širokim bulevarom, redovima palmi i drugog rastinja, konkurencija je mnogo poznatijim gradovima Mediterana, i spada u neke od najlepših promenada u Evropi.
.
.
.
.
Salerno, promenada Lungomare Trieste © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno, promenada Lungomare Trieste © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Istina je da široki bulevar s promenadom kraj mora možda ne bi ni postojao, da njegov obalni deo nije prilično stradao 1943. godine, u savezničkom napadu američke vojske (Bitka za Salerno, septembar 1943). Nakon završetka rata, doneta je odluka da se i ostatak urušenih zdanja ukloni, i napravi šetalište. Odmah iza prvog reda zdanja kraj promenade, nalazi se najinteresantniji deo Salerna – njegov stari, istorijski centar, jedan od najslikovitijih u ovom delu zemlje. Osim pastelnih i okerastih kuća nalik onim u mnogo većem i poznatijem, sat vremena udaljenom Napulju, u Salernu možete videti i jednu od najznačajnijih romaničkih katedrala Italije i Mediterana uopšte, koja svojim istorijskim značajem konkuriše onim na listi Uneskove kulturne baštine na severu Italije (Ravena) i u Istri (Poreč).
.
.
.
.
Salerno © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Salerno © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Katedrala Salerna (Duomo di Salerno) na Trgu Alfano (Piazza Alfano), sazidana je davne 1085, u vreme kada su se Vizantijci – „Istočni Rimljani“ iz Konstantinopolja, još uvek zavaravali da će od „varvara“ trajno uspeti da povrate Apeninsko poluostrvo i ostatak nekadašnjeg Rimskog carstva. Zidavši crkve u romaničkom stilu sa značajnim arhitektonskim uticajem Istoka, u svakom gradu (privremeno ponovo) osvojenom u korist Istočnog Rimskog carstva, rađala se nova nada u povratak na pređašnje teritorije. Ipak, to se nije desilo ali su predivne katedrale u Salernu, kao i ona u obližnjem Amalfiju, ostale kao svedoci fantastične arhitektonske mešavine vizantijskog, arapskog i normanskog uticaja na ovim prostorima.
Katedralu u Salernu podigli su Normani, koji su vladali južnim delom Italije (i Sicilije) tokom XI i XII veka. Poznata je po predivno ukrašenoj kripti u suterenskom delu crkve, i po grobnici jednog od 12 Isusovih sledbenika – apostola Mateja (Jevanđelje po Mateju), kojem je crkva i posvećena. Šest vekova kasnije, delovi katedrale su rekonstruisani u tada popularnom, kitnjastom baroknom stilu. Osim apostola, u crkvi se nalaze mošti čuvenog pape Gregorija VII (XI vek), koji se usprotivio normanskoj vlasti nad južnom Italijom. Ipak, kada su u XI veku Normani osvojili ove prostore, pod njihovom vlašću u Salernu je počela s radom jedna od tada najsavremenijih bolnica južne Evrope (Scuola Medica Salernitana). Ako imate vremena, osim starog gradskog jezgra, katedrale i promenade, u Salernu možete prošetati istorijskim grobljem (Cimitero Monumentale di Salerno) na kojem je sahranjeno više značajnih Italijana, ili se popeti do srednjovekovne tvrđave Castello D’Arechi, zbog predivnih panoramskih pogleda na grad i čitav zaliv.
.
.
.
.
Salerno, Katedrala (Duomo) posvećena Svetom Mateju, Hristovom sledbeniku koji je ovde sahranjen © Ivana Dukčević |
.
.
Kripta Katedrale u Salernu © Ivana Dukčević |
.
.
Kampanila (toranj) Katedrale u Salernu © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno, Katedrala (Duomo) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
KAKO STIĆI
.
Salerno se nalazi udaljen oko sat vremena autobusom / vozom južno od Napulja, u korenu narednog zaliva pokrajine Kampanje, nadomak Obale Amalfi. Svi vozovi koji iz Napulja kreću put juga, staju na železničkoj stanci u Salernu na kojoj je tokom letnjeg perioda prilična gužva. Ukoliko iz Napulja krećete na jednodnevni izlet do Pestuma (Paestum), jednog od najdivnijih arheoloških nalazišta antičke Grčke u Italiji (Uneskova kulturna baština), brzi voz od Salerna do Pestuma putovaće još nešto više od pola sata.
.
.
.
.
Panorama Salerna, iz luke © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno, natpis na stubovima perona železničke stanice © Ivana Dukčević |
.
.
Salerno © Ivana Dukčević |
.
.
Italija Salerno, Italija Salerno, Italija Salerno