.
.
.
.
.
.
.
.
.
Napuljski zaliv
.
Pompeja, Herkulanum i vulkan Vezuv
.
.
.
.
Obilazak Napulja i Napuljskog zaliva, nije potpun bez posete vulkanu Vezuvu (Nacionalni park Vezuv) i fascinantnim arheološkim nalazištima zaustavljenim u vremenu – Pompeji i Herkulanumu. Hodajući Pompejom, verovatno jednim od najočuvanijih antičkih gradova, po uglačanom kamenu iz I veka, trotoarima i ulicama kojima su davno pre vas hodali stari Rimljani, pored ostataka njihovih kuća, vratićete se u Italiju, u vreme od pre skoro 2000 godina, i videti da život pre dva milenijuma i nije bio toliko drugačiji od onog koji živimo danas.
.
.
Arheološko nalazište Pompeja – originalna antička ulica i ostaci kuća, s vulkanom Vezuvom u pozadini © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Pompeja, unutrašnjost kuće – božanstvene freske s pozadinom u pompejskoj crvenoj boji, u kući Villa dei Misteri © Ivana Dukčević
.
Nacionalni park Vezuv – na vrhu Vezuva, vidi se grotlo aktivnog vulkana © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević), i izdavača (za Samizdat B92, Veran Matić)
.
.
.
.
Nacionalni park Vezuv – uspon do grotla vulkana © Ivana Dukčević
.
.
.
Pompeja, ostaci originalnih kuća iz I veka, koji su zbog nekoliko hiljada tona vulkanskog pepela i lave, nakon erupcije, ostali očuvani © Ivana Dukčević |
.
.
.
Vila sa freskama oslikanim zidovima, u arheološkom nalazištu Herkulanum © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
POMPEJA (Pompeii)
.
.
„Okamenjeni“ stanovnici Pompeje, čiji su ostaci zamrznuti u vremenu © Ivana Dukčević |
.
.
Pompeja, dekoracija nekadašnje fontane u „Kući fauna“ © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Pompeja, originalna antička vila i njeno unutrašnje dvorište © Ivana Dukčević |
.
.
Pompeja, unutrašnjost kuće – božanstvene freske u kući Villa dei Misteri © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pompeja, „zebra“ i ostaci kolotraga antičkih dvokolica © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
.
.
Pompeja, grafiti © Ivana Dukčević |
Pompeja, ulazni atrijum u privatnoj vili i prolaz ka unutrašnjem dvorištu (s leve strane) © Ivana Dukčević |
.
.
Pompeja, dekorisana tavanica javnog kupatila – termi © Ivana Dukčević |
.
Pompeja, javna kuća – Lupanar, i freske koje su najverovatnije predstavljale „spisak“ usluga © Ivana Dukčević |
Najpoznatije kuće Pompeje
INFO
Pompeja, freske – zidna dekoracija unutar kuća © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pompeja, čuveni antički mozaik Bitka kod Ise, sa Aleksandrom Velikim i persijskim carem Darijem III, nalazi se u gotovo svakom udžbeniku istorije i istorije umetnosti © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
HERKULANUM (Ercolano)
.
.
Za razliku od prilično velike Pompeje, za obilazak Herkulanuma potrebno je izdvojiti nešto manje vremena (oko dva sata). Arheološko nalazište nalazi se u samom podnožju velike padine, na kojoj je smešteno moderno mesto istog naziva, a koje ustvari čini sam kraj obronka Vezuva, u neposrednoj blizini zaliva. Zbog položaja lokaliteta u odnosu na visinu ulice (duboko ispod nivoa današnjeg gradića), ulazak na arheološko nalazište Herkulanum i pogled na njega, s prilazne staze fascinantniji je od onog u Pompeji. Naročito i zbog toga jer pri samom ulasku, moguće sagledati čitavo antičko naselje, ili barem ono što je do sada iskopano.
.
.
.
.
Herkulanum – antički i moderni (iza), s Vezuvom u pozadini © Ivana Dukčević |
.
Herkulanum, dekoracija na zidu – freska unutar kuće © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
,
U okviru Herkulanuma nalaze se kuće, letnjikovci nekadašnjih imućnih stanovnika Napuljskog zaliva, sa freskama i mozaicima nalik onim u Pompeji. Ipak, s obzirom da je Herkulanum bio pretežno vikend naselje, na lokalitetu u izvesnoj meri izostaju javne zgrade koje su u Pompeji prisutne. Možda je i ovo jedan od glavnih razloga zbog čega je mali i ušuškani antički Herkulanum, slabije posećen od 20 kilometara udaljene Pompeje. Drugi razlog možda je udaljenost od stanice Ćirkumvezuvijane – Ercolano Scavi, koja iznosi oko 600 metara veoma strme nizbrdice, koju treba preći od stanice do samog nalazišta. Ipak, u Herkulanumu su freske i mozaici često prilično očuvaniji od onih u Pompeji, i vredi izdvojiti vreme za obilazak.
.
.
.
,
,
Unutrašnjost vile u Herkulanumu © Ivana Dukčević |
.
.
Herkulanum, unutrašnjost kuće sa očuvanim mozaicima © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
U antičkom Herkulanumu su pronađeni i ostaci drvenih dovratka kuća, najstarija kolevka na svetu (u kojoj je bila usnula beba), lanci koji su zatvarali kapiju kuće, i slično. U Herkulanumu, na nizbrdici između stanice šinobusa i arheološkog nalazišta, možete posetiti Arheološki muzej. Ne propustite fenomenalni Nacionalni arheološki muzej u Napulju, u kojem možete videti originalne freske iz Pompeje i Herkulanuma, kao i većinu božanstvenih upotrebnih predmeta pronađenih tokom iskopavanja: bočice za parfeme, srebrni escajg (na primer, kutlače), poslužavnike, tiganje za pečenje u različitim veličinama i oblicima, predivne lampe, medicinske instrumente, i drugo.
.
.
.
.
INFO
.
.
Ako u Herkulanum stižete iz Napulja, najbolje je da na centralnoj napolitanskoj železničkoj stanici, u suterenskom delu stanice uđete u čuveni šinobus – Ćirkumvezuvijanu (Circumvesuviana – „krug oko Vezuva“). Svakih 20 – 35 minuta, šinobus saobraća između Napulja i Sorenta, i nazad. Stanica u Herkulanumu nalazi se negde na kraju druge trećine od ukupno 33 stanice i do nje se stiže za oko 35 – 40 minuta. Stanica šinobusa u Herkulanumu – Ercolano Scavi (Herkulanum arheološko nalazište), nalazi se na vrhu mesta i od nje do arheološkog nalazišta vodi dugačka, glavna ulica – strma nizbrdica dužine oko 600 metara. Ukoliko ste pribavili turističku karticu Unico Campania, vožnja šinobusom je besplatna / Ulaznica za Arheološko nalazište Herkulanum košta 18 evra.
.
.
Herkulanum, unutrašnjost vile © Ivana Dukčević |
.
.
Herkulanum © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Nacionalni park Vezuv
Vesuvio (Mount Vesuvius)
.
.
.
Ukoliko želite da vidite grotlo vulkana Vezuva i sjajne panorame Napuljskog zaliva s vrha (ukoliko je vedro i bez velikih isparenja za vreme letnjih meseci), dan za posetu Vezuvu najbolje je da povežete s posetom Herkulanumu. Šinobusom Ćirkumvezuvijana, odvezite se do Herkulanuma, do stanice Ercolano Scavi (Herkulanum arheološko nalazište). Ispred stanice, na malenom trgu nalazi se lokal – agencija u kojoj se kupuju povratne autobuske karte do vulkana (autobusi polaze svakih pola sata). Uspon autobusom do vulkana praktično počinje već u Herkulanumu, koji je i smešten na poslednjem delu planinske padine, u blizini mora. Iako se čini da je izuzetno blizu, do platoa na Vezuvu autobus putuje skoro 40 minuta, nakon čega, do povratka u autobus, imate na raspolaganju oko 90 minuta. Za to vreme trebalo bi da kupite kartu za Nacionalni park Vezuv (18 evra) i savladate poslednji deo uspona pešice (20 – 30 min), a zatim prošetate delom ivice grotla i vratite se na plato u autobus koji će vas odvesti nazad do Herkulanuma. U šetnji oko grotla vulkana, osim užitka u panorami možete kupiti neki od suvenira napravljenih od vulkanskog kamenja, komade interesantnog vulkanskog kamenja, ili se sami „poslužiti“ nekim kamenčićem, uz put, za uspomenu. Osim male kafeterije, na vrhu možete probati ili kupiti lokalno vino.
.
.
.
.
Originalni vulkanski kamen s vrha Vezuva © Ivana Dukčević
.
.
,
.
INFO
.
.
Tokom samostalnog, jednodnevnog izleta iz Napulja, u toku nekoliko sati moguće je obići: Vezuv (popeti se na vrh) i Herkulanum (arheološko nalazište). Najbolje je da na centralnoj napolitanskoj železničkoj stanici, u podzemnom delu uđete u čuveni šinobus – Ćirkumvezuvijanu (Circumvesuviana – „krug oko Vezuva“. Šinobus na svakih 20 – 35 minuta saobraća između Napulja i Sorenta, i nazad. Stanica u Herkulanumu – Ercolano Scavi (Herkulanum arheološko nalazište) nalazi se negde na kraju druge trećine od ukupno 33 stanice i do nje se stiže za oko 35 – 40 minuta. Odmah po izlasku, sa desne strane nalazi se lokal gde možete uzeti povratnu kartu za autobus do Nacionalnog parka Vezuv, koji saobraća na svakih 30 minuta. Ukoliko ste pribavili turističku karticu Unico Campania, vožnja šinobusom je besplatna. Povratna autobuska karta do Vezuva košta 13 evra, a ulaz u Nacionalni park Vezuv još 18 evra.
.
.
.
.
Uspon od platoa do vrha vulkana © Ivana Dukčević |
.
Šetnja oko grotla Vezuva © Ivana Dukčević |
.
Grotlo vulkana © Ivana Dukčević |
.
U šetnji obodom grotla, vidi se more, Herkulanum, i Napulj – desno u daljini © Ivana Dukčević |
.
Vulkansko kamenje na prodaju © Ivana Dukčević |
.
Lokalno vino na vrhu Vezuva © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
.
.
Italija Pompeja Herkulanum Vezuv, Italija Pompeja Herkulanum Vezuv, Italija Pompeja Herkulanum Vezuv, Italija Pompeja Herkulanum Vezuv, Italija Pompeja Herkulanum Vezuv, Italija Pompeja Herkulanum Vezuv