.
.
Drevne prestonice Persije
.
Persepolis i Pasargad
(Nakše Rostam i Nakše Radžab)
.
.
.
.
U centralnom delu Irana, na nadmorskoj visini od oko 1500 metara Iranske visoravni, nalazi se čuveni zlatni „trougao“ gradova (Širaz – Jazd – Isfahan) koji su zbog svog izuzetnog kulturno-istorijskog značaja na obaveznoj listi posete svih turista. Na našem proputovanju kolima po Iranu, nakon Suse (Suze), severno od Širaza posetili smo i preostale dve od tri najčuvenije prestonice antičkog Persijskog (Ahemenidskog) carstva – Persepolis i Pasargad. Dva kilometra od Persepolisa, nalazi se Nakše Rostam – kompleks monumentalnih, carskih grobnica u steni Ahemenidske dinastije (Darije I, Darije II, Kserks I, Artakserks I) i Nakše Radžab – reljefi u stenama iz perioda kasnije persijske dinastije Sasanida (III vek). Nakon Persepolisa, 77 kilometara severnije posetili smo Pasargad, prestonicu prvog velikog persijskog cara Kira I Velikog, čiji je mauzolej bio uzor Ivanu Meštroviću za Spomenik neznanom junaku, na Avali kod Beograda.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, zaštićeni Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević), i izdavača (za Samizdat B92 – Veran Matić).
.
.
..
.
Persepolis (UNESCO) © Ivana Dukčević
.
.
Persepolis, kapiteli stubova u obličju konja © Ivana Dukčević
.
Persepolis, kapiteli stubova u obličju grifona
Persepolis, palata cara Kserksa © Ivana Dukčević
Panorama Persepolisa
Nakše Rostam – zoroastijska kula i grobnica cara Darija II © Ivana Dukčević
Nakše Rostam – grobnice careva (s leva na desno): Artakserksa I, Darija I Velikog, i Kserksa I © Ivana Dukčević
Nakše Rostam, zasadi mlade pšenice u aprilu © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Pasargad (UNESCO), Mauzolej Kira Velikog – inspiracija Ivanu Meštroviću za Grob neznanog junaka na Avali (VI vek p. n. ere)
.
..
.
.
.
Persepolis
(Nakše Rostam i Nakše Radžab)
.
.
.
Pežo Parsom iz Širaza krenuli smo Iranom dalje sa novim vozačem, gospodinom Mirzom, koji je iako sredovečan i korpulentan, svojim crnim tananim brkovima i bradom uokvirenom oko čitavog lica, izrazom neobično podsećao na Džafara iz dugometražnog, crtanog filma „Aladin“. „Yes“, „no“ i „let’s go“, bile su četiri od jedva desetak reči engleskog koje je solidno razumeo, osim što je „yes“ – praćeno gromoglasnim smehom bio odgovor na gotovo sve. Kao potomak čuvenih antičkih i srednjovekovnih persijskih naučnika – astronoma i matematičara, koji su još u ono vreme zasenjivali naše u Evropi, gospodin Mirza vičan algebri uživao je da postavlja matematičke zadatke iz domena logike jednoj od nas, profesorki matematike. Kad god bi na putu ka severu koji se polako pretvarao u pustinju gospodin Mirza zaustavljao auto i pravio puš-pauzu, naša profesorka matematike je na listu papira njegovog priručnog rokovnika, na haubi dobijala novi zadatak i malo je reći bez preteranog entuzijazma pokušavala da ga reši. Sve u želji da zadovolji ushićenost gospodina Mirze koji „ne“ rešavanju zadataka nije prihvatao kao opciju, i izgleda da je i tokom vožnje u sebi stalno smišljao novi! Nas koji se u matematiku slabije razumemo, ove pušačko-matematičke pauze veoma su zabavljale, ali smo ih ipak posmatrali sa dovoljne udaljenosti.
.
Autoputem iz Širaza ka severu, nakon 60 km vožnje stigli smo do odvajanja za najčuvenije arheološko nalazište Irana i jedno od najpoznatijih na svetu, Persepolisa, dela UNESCO-ve svetske kulturne baštine. Iranci ga još nazivaju i „Džamšidov tron“ (Takht-e Jamshid), prema imenu prvog, mitskog cara Persije. Persepolis, jedna od tri prestonice antičke Persije – ona najglamuroznija, gde su ahemendski carevi pravili zabave koje su trajale i po tri meseca, skoro do detalja su opisane u najvažnijoj istorijskoj knjizi antičkog sveta – Starom zavetu, delu Biblije. Počev od menija jela i pića, načina proslave, ali i toga kako je sama palata u Persepolisu građena – koji (osvojeni) narodi su učestvovali u tome, ko su bile zanatlije i odakle je stizao materijal (kedrovina iz Libana, mermer iz Male Azije), kako su izgledale prostorije, nameštaj, čak zavese u njima.
.
.
.
Persepolis , Kapija Svih Nacija (V vek pre nove ere) © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
Osam godina pre nego što će biti svrgnut sa vlasti i zauvek otići u izgnanstvo, u ogromnim šatorima obloženih mermerom uz beskrajni švedski sto i iranski šah Reza Pahlavi je u oktobru 1971. godine proslavljajući jubilej – 2500 godina od osnivanja Persijskog carstva, u Persepolisu napravio jednu takvu zabavu, koja je u istoriji poznata pod nazivom „Najveća (najskuplja) žurka na svetu“, kojoj su prisustvovali svi svetski državnici i članovi kraljevskih familija, pa i jugoslovenski maršal Josip Broz Tito u pratnji supruge Jovanke, o čemu postoje brojne fotografije. Tvrdi se da je šah Reza Pahlavi u svrhu ove trodnevne proslave za visoke zvanice potrošio novca koliko je tada bilo potrebno za godišnja socijalna davanja, te je i ovom prilikom nezadovoljstvo velikog dela stanovništva Irana, sve više raslo. Za svoju NAJVEĆU ŽURKU NA SVETU, šah je potrošio državni novac dovoljan za potrebe jednogodišnje socijalne pomoći najugroženijima – Iranacima koji su živeli ispod granice siromaštva. Nekoliko godina ranije, krajem 1960-tih često su izbijali protesti protiv njegove vladavine, trošenja narodnog novca i korupcije, te je i iz ovog razloga 1979, nakon progona šaha u izgnanstvo Homeini prilično lako preuzeo vlast, i sve okrenuo naglavačke.
.
.
Photo credit: akg-images / Hugues Vassal /// Oktobar 1971 – “Najveća žurka na svetu”, prvi red – s leva na desno: Jovanka i Josip Broz Tito, Nikolaj Viktorovič Podgorni (predsednik SSSR), domaćini – iranski šah Mohamad Reza Pahlavi i njegova supruga carica Fara Diba, i etiopski car Hajle Selasije
.
.
Iz dokumentarca britanske televizije BBC, o najvećoj žurci na svetu kojoj su zajedno sa 69 predsednika, careva i kraljeva prisustvovali i maršal Tito i njegova supruga Jovanka
.
.
.
.
.Gradnja Persepolisa započeta je u VI veku pre nov ere, na obronku brda, na prethodno ozidanoj veštačkoj terasi visine čak 20 metara, površine 125.000 m2, i trajala je godinama. Danas se od nekadašnje velelepne palate u kojoj su održavane raskošne zabave, naziru tek ostaci nekadašnjeg sjaja, ali arheološko nalazište ipak posećuje priličan broj kako domaćih, tako i stranih turista.
.
.
.
.
.
Persepolis © Ivana Dukčević
.
.
.
Panorama Persepolisa © Ivana Dukčević |
Persepolis, grobnica u steni cara Artakserksa III © Ivana Dukčević
Persepolis, reljefi Apadane – dela palate za audijenciju © Ivana Dukčević
.
.
Persepolis, reljefi Apadane – dela palate za audijenciju, VI – V vek pre nove ere © Ivana Dukčević |
.
.
Persepolis, reljefi Apadane
.
.
.
.
Persepolis, palata cara Darija I © Ivana Dukčević |
.
Persepolis, Kserksov harem – glinene pločice sa klinastim pismom © Ivana Dukčević
.
.
Kserksov harem, Persepolis © Ivana Dukčević |
.
.
Persepolis, grobnica cara Artakserksa III © Ivana Dukčević
.
.
Persepolis © Ivana Dukčević
.
.
Persepolis, Hol hiljadu stubova © Ivana Dukčević
.
.
Persepolis, persijski jezik (farsi) ispisan arapskim pismom © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Iako se dve monumentalne grobnice persijskih careva Artakserksa II i Artakserksa III nalaze uklesane u steni iznad samog Persepolisa, preostala četiri najvažnija cara dinastije Ahemenida (osim Kira Velikog): Darija I, Darija II, Kserksa i Artakserksa I, sahranjena su nekoliko kilometara dalje, na lokalitetu Nakše Rostam (Naqsh-e Rostam). Osim grobnica u stenama, na kraju lokaliteta delimično ukopana u zemlju izviruje Zoroastijska kula (Ka’ba-ye Zartosht) – svetilište prve jednobožačke religije na svetu, podignuto u VI veku pre naše ere.
.
.
Zoroastrizam je najstarija monoteistička religija na svetu, nastala nekoliko vekova pre naše ere – starija od hrišćansta i islama, i nešto starija od judaizma. Njen vrhovni bog – Zoroaster (ili Zaratustra, u prevodu „čovek koji jaše zlatnu kamilu“), odeven u dugu belu odoru, sa brkovima i dugom bradom, neobično podseća na kasnije predstave Isusa Hrista. Sličnosti ovde ne prestaju, te na primer za vreme persijske – iranske, zoroastrijske Nove godine, 20. ili 21. marta svake godine (na prolećnu ravnodnevnicu), između ostalih običaj je da se sadi mlada pšenica, jede kuvano žito i u šareno farbaju jaja. Poznato?
.
.
Nakše Radžab, reljefi Sasanida © Ivana Dukčević |
Nakše Rostam, grobnice ahemenidskih careva i zoroastrijska kula © Ivana Dukčević |
.
.
Nakše Rostam, grobnica persijskog cara Darija II i osamsto godina mlađi reljef „Šapurova parada“ sasanidskog cara Šapura I (III vek – desno, dole) © Ivana Dukčević |
.
.
Nakše Rostam – suvenir: vaše ime u klinastom pismu © Ivana Dukčević
.
.
Pasargad
.
Pasargad (UNESCO), Mauzolej Kira Velikog – inspiracija Ivanu Meštroviću za Grob neznanog junaka na Avali © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Pasargad (UNESCO), Mauzolej Kira Velikog © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Pasargad © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Pasargad © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Pasargad © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Sistem i koncept persijske bašte, u kojoj tekuća voda deli površinu na četiri dela, nastao je u Persiji, u starom veku. Kada su u prolazeći Persijom, u sred pustinje, antički Grci ugledali bujnu vegetaciju sa drvećem, cvećem i tekućom vodom, navodno su upitali Persijance kako nazivaju to čudo koje su stvorili. Odgovor je bio – „pairidaeza“ („ograđena bašta“). Ovim putem, persijska reč je sa donekle pogrešnim značenjem (ali u pravom smislu) ušla u mnoge evropske jezike – „paradise“, opisujući persijske bašte kao Raj koji su Grci videli. Novija istraživanja nagoveštavaju da i nisu bili toliko daleko od istine. Naime, utvrđeno je da je biblijski Raj na Zemlji nekada davno „postojao“ u delti četiri biblijske reke: Tigra, Eufrata, Karuna i Pišona (koji je tekao Arabijskim poluostrvom i presušio), na ušću u Persijski zaliv, kod Kuvajta, nedaleko od iranske granice sa Irakom.
.
.
.
.
.
Širaz – Bašta Eram, jedna od 9 persijskih bašti u Iranu pod zaštitom UNESCO-a © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad, Iran Persepolis Pasargad
.