.
.
.
Stratford na reci Ejvon (Stratford-upon-Avon)
.
u poseti Šekspiru
.
Nakon samo dva sata vozom, sželezničke stanice Merilebon (Marylebone) iz centra Londona stigli smo u slikovito mesto na severozapadu Engleske, u neposrednoj blizini jednog od najvećih gradova u zemlji, Birmingema (Birmingham). Širom sveta, Stratford na reci Ejvon poznat je kao mesto rođenja i smrti najčuvenijeg dramskog pisca svih vremena Viljema Šekspira. Stare kuće Statforda izuzetno su očuvane i o njima se vodi računa. Bajkovite, bele, sa tipičnim potpornim drvenim gredama u crnoj boji, kao da su zaštitni znak ovog gradića. Zanimljivo je da su dva zvanično najveća pisca Evrope – Viljem Šekspir (William Shakespeare) i Migel Servantes (Miguel de Cervantes), umrli u razmaku od jednog dana, iste godine, 22. i 23. aprila 1616, zbog čega je UNESCO 1995. godine, 23. april proglasio Međunarodnim Danom knjige i izdavaštva.
.
.
.
.
Citati o ljubavi iz Šekspirovih komada, u suvenirnici Šekspirove rodne kuće © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, barže © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, barže © Ivana Dukčević
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige o Londonu i okolini (ISBN 978-86-7722-432-5), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.
Stratford na reci Ejvon © Ivana Dukčević |
..
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, Šekspirova rodna kuća © Ivana Dukčević
.
Osim stare arhitekture, najlepši deo Stratforda je šetalište kraj reke Ejvon (Avon). Pored Šekspirovog kraljevskog pozorišta (Royal Shakespeare’s Theatre) i Labudovog pozorišta (Swan Theatre), pastoralni ambijent kraj reke čine šarene barke, barže, ali i čamci na veslanje koji se mogu iznajmiti . Dok klize rekom Ejvon, plovila često dobiju iznenadnu pratnju u vidu jata belih labudova, koji ih u grupama slede i bez straha prilaze turistima. Na jednoj od parkiranih barži, kupili smo izuzetno ukusan, domaći sladoled. Tokom obilaska ovog živopisnog gradića, posetili smo i nekoliko mesta značajnih za život Šekspira: Šekspirovu rodnu kuću – Shakespeare’s Birthplace (u ulici Henley Street), u kojoj smo kupili objedinjenu ulaznicu za ukupno tri kuće vezane za život Šekspira i njegove porodice, i saznali osnovne podatke ne samo o njemu, već i životu u Engleskoj u XVI veku.
.
.
Stratford na reci Ejvon © Ivana Dukčević |
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, Šekspirova rodna kuća © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Šekspirova rodna kuća © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, ulična predstava Šekspirovog komada © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
.
Druga kuća obuhvaćena cenom ulaznice je Nash’s House & New Place, mesto gde je živela Šekspirova unuka sa mužem Tomasom Nešom, i gde se nalaze arheološki ostaci njegovog poslednjeg doma „New Place“ (Chapel Street). Nakon posete unutrašnjosti kuće, obišli smo baštu iza kuće i arheološko nalazište sa velikim šatorom u kojem se pronađeni predmeti i razvrstavaju. Osim onih iz vremena Šekspira, na nalazištu su otkriveni i mnogo stariji artefakti. Treće rezidencijalno zdanje u Stratfordu vezano za Šekspira je Hall’s Croft, kuća Šekspirove najstarije ćerke Suzane (Sussana) u kojoj je živela sa svojim suprugom, jedinim doktorom u gradu, i njihovom ćerkom – jedinom i poslednjom naslednicom Viljema Šekspira, koja nije imala potomke.
.
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon – Hall’s Craft © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Hall’s Craft © Ivana Dukčević
Stratford na reci Ejvon, iskopavanja na lokalitetu Nash’s House & New Place© Ivana Dukčević |
.
.
.
U bašti kuće Nash’s House & New Place © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
.
Arheološka iskopavanja u bašti kuće Nash’s House & New Place © Ivana Dukčević
.
.
Arheološka iskopavanja u bašti kuće Nash’s House & New Place © Ivana Dukčević |
.
.
.
Tokom obilaska Šekspirove rodne kuće, čuli smo zanimljive priče iz života u Engleskoj tokom XVI i XVII veka. Na primer, u spavaćoj sobi familije Šekspir, s leve i desne strane na ivici drvenog kreveta, bile su postavljene drvene drške u obliku vretena koje su ulazile u za to predviđene otvore. Imale su višestruku namenu: da pričvrste posteljinu kako ne bi spala s kreveta; kako bi sprečile osobu da padne s kreveta; i kako bi predupredile da u toku noći, u polusnu, osoba ne ustane na „pogrešnu stranu“ i zgazi u noćnu posudu (nužnik).
Smrtnost dece usled raznih bolesti bila je u Šekspirovo vreme veoma visoka, te su oduvek poželjnija muška deca često za spavanje bivala odevena u žensku garderobu, kako ih đavo tokom noći „ne bi prepoznao da su muškarci i uzeo ih sebi“ (žensku decu đavo nije preferirao). Osim ove „predostrožnosti“, deca su postavljana da u krevetu spavaju gotovo u sedećem položaju, kako đavo ne bi pomislio da leže umrla, i poveo ih sa sobom.
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Uvredljivi citati iz Šekspirovih komada, suvenirnica u Šekspirovoj rodnoj kući © Ivana Dukčević |
.
..
.
.
.
Stratford na reci Ejvon © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, tipične fasade kuća © Ivana Dukčević
.
.
.
Na početku promenade kraj reke Ejvon, 2010. godine renoviran je Šekspirov kraljevski teatar (Royal Shakespeare’s Theatre), zdanje u okviru Royal Shakespeare’s Company, prestižnog udruženja nekih od najboljih glumaca i glumica u zemlji. U Londonu možete pogledati i Šekspirov teatar Globe – Shakespeare’s Globe, pozorište koje je vodila Šekspirova trupa i koje je renovirano početkom XXI veka. Nešto južnije uz reku, kraj starog groblja nalazi se Crkva Svetog Trojstva (Holy Trinity Church) u kojoj su sahranjeni članovi porodice Šekspir, i sam pisac – u oltaru crkve, kao njen počasni rektor. U severnom delu crkve nalazi se Šekspirova bista koju su sedam godina nakon njegove smrti, podigli članovi njegove porodice.
.
U centru Stratforda na reci Ejvon, možete posetiti i nagrađenu atrakciju u stilu kuća strave „Tudor World – The Falstaff Experience“, koja evocira na Englesku iz vremena vladavine kraljevske porodice Tudor, iz vremena Šekspira (40 Sheep Street). Nešto dalje od centra grada, u širem predgrađu nalazi se još jedna kuća vezana za Šekspira, rodna kuća njegove supruge En Hatavej – Anne Hathaway’s Cottage, sa romantičnom baštom.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, Šekspirov teatar © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Stratford na reci Ejvon, Šekspirov grob u Crkvi Svetog Trojstva © Ivana Dukčević |
Atrakcija u stilu kuća strave „Tudor World – The Falstaff Experience“, koja evocira na Englesku iz vremena vladavine kraljevske porodice Tudor, iz vremena Šekspira © Itan Buđa
Zanimljivosti iz života Viljema Šekspira…
Vilijem Šekspir rođen je krajem aprila 1564. u mestu Stratford na reci Ejvon (Stratford-upon-Avon), u blizini današnjeg Birmingema, od majke Meri Arden (Mary Arden) iz imućne porodice, i oca Džona, rukavičara. Ispostavilo se da se Džon osim rukavičarskog posla bavio i zelenašenjem, ali i ilegalnom preprodajom žita. Vremenom, od ilegalnog posla uspeo je da se obogati i postane jedan od najvažnijih ljudi u gradu, što ga je kasnije dovelo i do mesta gradonačelnika. Kasnije je zabeleženo i da je radio kao degustator piva.
Zahvaljujući novcu, za razliku od mnoge druge stratfordske dece, Vilijem je imao mogućnost da se školuje i stigne do koledža. Međutim, izgleda da ni mladi Vilijem nije bio nevešt. Kada mu je bilo 18, oženio se En Hatavej (Ann Hathaway), ćerkom bogatog farmera iz okoline Stratforda, kojoj je bilo 26 kada je s Vilijemom ostala u drugom stanju. Vilijem i En imali su ćerku Suzanu (Susanna) i blizance Džudit i Hamneta (Judith i Hamnet – ne Hamlet!). Sin je umro kada mu je bilo 11 godina, a njegova sestra bliznakinja rodila je trojicu sinova, od kojih nijedan nije imao svoju decu. Jedino je najstarija ćerka iza sebe ostavila takođe ćerku, koja nije imala naslednike. Iako je imao troje dece, već u drugom kolenu Šekspirova loza se potpuno ugasila.
Iako je Šekspir umro pre oko 400 godina, u vreme kada su se u Britaniji podaci uveliko već vodili i veliki broj detalja o njegovom životu je bio poznat, između 1585. i 1592. godine, gubi mu se svaki trag. Zna se da je 1585. još uvek živeo sa porodicom u Stratfordu, u ulici Henli (Henley Street), a da je 1592. već bio poznati dramski pisac u Londonu. U ono vreme, pozorišne predstave imale su strogu podelu na: tragedije, komedije i istorijske drame. Ove poslednje, najčešće su opisivale važne detalje iz života određenih kraljeva, ili ratova koje su vodili.
Krajem 1590-tih, naročito posle Velike epidemije kuge u Londonu (1594), Viljem Šekspir stupio je na istorijsku scenu, a njegova karijera krenula uzlaznom putanjom. U početku je bio pozorišni pisac, kasnije vlasnik jednog od teatra (Globe Theatre, 1599), ali i glumac u epizodnim ulogama svojih komada. Već posle nekoliko godina, njegova pozorišna trupa postala je omiljena trupa kraljice Elizabete I, a kasnije i kralja Džejmsa I. Smatra se da je prva Šekspirova drama, postavljena na scenu pozorišta u Londonu bila istorijska drama iz tri dela „Henri VI“. Osim što je bio dramski pisac, Šekspir je važio i za veoma uspešnog pisca soneta i ljubavnih poema.
Posle uspeha postignutog u Londonu, nekoliko godina pre smrti, Vilijem Šekspir vratio se porodičnom životu u Stratfordu na reci Ejvon. Pored imanja na kojem je živela njegova unuka, kupio je kuću, drugu po veličini u gradu („New Place“), gde je 23. aprila 1616. (moguće i na dan svog rođendana), umro.
Tokom boravka u Engleskoj, kupili smo nekoliko knjiga iz čuvenog komičnog, crnohumornog serijala „Horrible histories“, namenjenog školskoj deci, čija namena je bila da zavole istoriju, a čiji je autor pisac i pozorišni reditelj Terry Deary (serijal knjiga je kasnije pretočen u TV serijal). Na neverovatno zanimljiv i kreativan način, i uz veliko znanje, knjige opisuju život antičkih Grka i Rimljana, Normana i drugih, ali i onog u Šekspirovo doba. U ove dve knjige, opisan je veliki broj zanimljivih podataka iz života Šekspira © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Suvenirnica u Šekspirovoj rodnoj kući © Ivana Dukčević |