KOPER ili KOPAR
.
Capodistria
Koper ili Kopar, jedino je veće naseljeno mesto na slovenačkom primorju, i ujedno najveća luka Slovenije. Nekada ostrvo, Kopar se može pohvaliti bogatom istorijom, koja seže do vremena antičkih Rimljana. Prvobitno poznato kao Aegida (antička Grčka), naselje je u rimsko vreme nosilo naziv Kapris, zatim Insula Capraria („Kozje ostrvo“), a Vizantinci su ga nazivali Justinopolis. Nakon Mlečana, koji su ovom regijom vladali od X do XVIII veka i koji su grad nazvali Capo d’Istria („poglavar Istre“), novi vladari postali su Austrougari, koji su ovde ostali do pada monarhije. Mletački naziv – Capodistria, zajedno sa slovenačkim nazivom – Koper, i danas se koristi. U poseti Kopru, obišli smo veoma očuvano, staro gradsko jezgro. i popeli se na zvonik Koparske katedrale.
Autoput kojim smo iz Ljubljane, za sat vremena stigli do Kopra © Ivana Dukčević
Koper, pogled na Titov trg, s vrha zvonika Crkve Marijinega vnebovzetja © Ivana Dukčević
Koper, Titov trg © Ivana Dukčević
Kafeterija na Titovom trgu, u središtu starog grada © Ivana Dukčević
Na centralnom trgu starofg dela grada, nalazi se koparska katolička Katedrala Vaznesenja Bogorodice (Stolna cerkev Marijinega vnebovzetja). Trobrodna crkva, podignuta je u drugoj polovini XII veka u romaničkom stilu. Do 1392. godine crkva je pretrpela promene i dogradnje, te je zapadna fasada postala gotička. Nakon zemljotresa 1460. godine, fasada je redizajnirana 1488. godine, uz dodatak elemenata renesanse. Kula u stilu italijanskih zvonika, s koje se pruža prelep pogled na grad i zaliv, ima četiri sprata. U njoj se nalazi jedno od najstarijih zvona u Sloveniji iz 1333. godine. Početkom 18. veka Kopar je bio pod venecijanskim uticajem, kada je crkva doživela arhitektonski preobražaj u baroknom stilu. Pod rukovodstvom Đorđa Masarija, oslikana je delima venecijanskih slikara.
Zvonik Crkve Marijinega vnebovzetja © Ivana Dukčević
Panorama Kopra, s vrha zvonika..
Crkva Marijinega vnebovzetja © Ivana Dukčević
Koper, istorijat stare ulice © Ivana Dukčević
Koper © Ivana Dukčević
Koper © Ivana Dukčević
Godine 1918, Kopar je pripadao Italiji. Posle Drugog svetskog rata, jedno vreme je bio deo Slobodne Teritorije Trsta, da bi 1954. godine pripao Jugoslaviji, Socijalističkoj Republici Sloveniji. Tokom čitave istorije, Kopar je bio grad u kojem je većinski živelo italijansko stanovništvo (oko 90%), sve do početka XX veka. Danas u Kopru živi oko 24.000 stanovnika, od čega je 75% Slovenaca, 2,2% Italijana, i oko 20% stanovnika iz drugih republika bivše Jugoslavije. Iako je Italijana danas mnogo manje nego ranije, Kopar se i danas smatra sedištem italijanske manjine u Sloveniji.
Koper, Pristaniška ulica (Via del Porto) pored rive © Ivana Dukčević
Koper, na rivi © Ivana Dukčević
Koper, stara tržnica pored rive © Ivana Dukčević
Koper, Ukmarjev trg © Ivana Dukčević
Koper
Luka Koper © Ivana Dukčević
Luka Koper, pristanište za kruzere © Ivana Dukčević
Tunel koji povezuje Koper i Portorož © Ivana Dukčević
Slovenija Koper Kopar, Slovenija Koper Kopar, Slovenija Koper Kopar