Cenote Suytun
Prirodno, podzemno krečnjačko jezero Sujtun
Poluostrvo Jukatan, mesto je gde je pre 66 miliona godina pao legendarni meteorit koji je sa Zemlje zbrisao dinosauruse, formirao krater Čikšulub (Chicxulub), i jedine na svetu – krečnjačke pećine s podzemnim, slatkovodnim jezerima i rekama – senote (cenotes). Kada je pronađen na dnu Meksičkog zaliva, krater meteorita bio je izuzetno dobro skriven ispod mekih i veoma debelih (dubine oko kilometra) krečnjačkih stena. Međutim, duž čitavog Jukatana, na površini se vide tragovi kratera u vidu velikog broja vrlo dubokih i velikih ponornica ispunjenih vodom – senota. Preko 6000 senota postoji samo na poluostrvu Jukatan i više nigde na svetu (nekoliko geoloških formacija nalik senotama, postoji u središnjem Meksiku i na obližnjoj Kubi). Tradicionalno, senote su korištene kao izvori pijaće vode, ali i kao sveta mesta drevnih Maja. U pećinama unutar jezera, pronađeni su majanski ritualni predmeti koji se danas nalaze u muzejima širom Meksika. Na dijalektu majanskog jezika, reč cenote – Ts’ono’ot, znači „rupa ispunjena vodom“. Senota Sujtun (Cenote Suytun) važi za jednu od najfotogeničnijih krečnjačkih pećina. Ova podzemna pećina sa zagasito tirkiznim jezerom, nalazi se potpuno ispod zemlje – skoro bez izvora svetlosti, i do nje se stiže stepeništem. Jedini zrak svetla koji probija kroz tlo – i koji se vidi u mračnom okruženju iznad tirkizne boje vode, pada tačno na mesto u jezeru koje je ozidano i nalik je pozornici, gde se često u redovima čeka na fotografisanje,
Tekst i fotografije, deo su nove knjige u pripremi, i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, niti fotografija, bez dozvole autora.
Senota Sujtun © Ivana Dukčević
OVDE pogledajte naš video podzemnog jezera Sujtun
u saradnji sa
.
www.mangatrip.rs
Senota Sujtun © Ivana Dukčević
Senota Sujtun © Ivana Dukčević
Nalik drugim senotama, nedaleko od podzemnog jezera postoji uređeni ulaz u kompleks koji se naplaćuje. Umesto ulaznice, dobili smo papirnu narukvicu (kao na primer, u all inclusive hotelima) s kojom je moguće kretati se unutar kompleksa, koristiti toalet i svlačionice. Iako i ovde postoje sandučići – lokeri za ostavljanje stvari, oni su postavljeni u sred dvorišnog dela – na podu, i ne ulivaju poverenje da u njima bez zadrške možete ostaviti dragocenosti (iako, nismo čuli da je bilo problema ili nestanka stvari). Nakon što se u slačionici odenete u kupaći kostim, prvo se morate istuširati i odenuti zaštitni prsluk za plivanje. Bez prsluka, nije dozvoljeno plivati u jezeru. Senote Sujtun, nalazi se nekoliko kilometara istočno od grada Valjadolida, poznatog po zanimljivoj kolonijalnoj, španskoj arhitekturi.
Senota Sujtun © Ivana Dukčević
Senota Sujtun
Meksiko Cenote Suytun, Meksiko Cenote Suytun, Meksiko Cenote Suytun