BUGARSKA – Manastir Rila

BUGARSKA – Manastir Rila

.

.

.

 

Manastir Rila

 

.

.

.

Stotinak kilometara južno od Sofije, na magistralnom putu oko 40 kilometara pre odvajanja za ski centar Bansko, s leve strane nalaze se snežni vrhovi planine Rile, koji se često bele sve do kraja proleća. Čuvena planina, poznata je po Manastiru Svetog Ivana Rilskog, ili skraćeno Rilskom manastiru (Рилски манастир), koji, ukoliko vas put nanese u ove krajeve, ne bi trebalo da propustite. Skrenuvši s magistrale i prolaskom kroz selo koje se takođe zove Rila, uz put videli smo natpise na seoskim kućama o prodaji meda i “bivoljeg mleka” (kravlje mleko, na bugarskom). Nakon oko pola sata vožnje, i pređenih oko 30 kilometra sporednog puta, stigli smo do samog kraja puta, parkinga ispred zidina Rilskog manastira.

.

.

.

Crkva Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Spoljne zidine Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rečica u podnožju  planine Rile © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 Tekst i fotografije, zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik RS, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje fotografija, teksta, i delova teksta, bez prethodne dozvole autora.

 

 

 

 

 

 

 

Prodaja svežeg kravljeg mleka („bivolsko mleko“) i ovčijeg kiselog mleka u selu Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

U podnožju planine Rile © Ivana Dukčević

.

.

.

 

 

.

.

Ulaz u kompleks Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Manastir Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

.
.

Ovaj prelepi, pravoslavni manastir, 927. godine osnovao je Ivan Rilski, koji je prema predanju, živeo kao monah isposnik u obližnjoj pećini. Nakon njegove smrti, učenici su započeli s gradnjom najvećeg manastira u Bugarskoj, jednog od nekoliko najstarijih na Balkanu, koji je 1983. godine proglašen delom Uneskove svetske kulturne baštine. Unutar visokih, nekada odbrambenih kamenih zidina, s mnoštvom crno-belih i crveno-belih lukova, nalazi se freskama bogato oslikana crkva, kameni zvonik i monaške odaje sa starom kuhinjom. Manastir na nadmorskoj visini od 1147 metara, podignut je u isto vreme kada i manastiri Svete Gore (Atosa), u Grčkoj. Jedina razlika je u tome što je u atoskim manastirima ženama pristup zabranjen, a muškarcima je za posetu potrebna specijalna dozvola, te je i ovo dovoljan je razlog za obilazak ovog jedinstvenog manastira iz istog perioda, bez posebne dozvole, polne segregacije i plaćanja ulaznice. Manastir Rila bio je oštećen na početku turske okupacije Balkana, ali je tokom XV veka donacijama Svete Gore Atoske, Ruske crkve i Mare Branković (ćerke Đurađa Brankovića), renoviran. Jedno vreme bio je pod vlašću srednjovekovne Srbije.

 

 

 

 

Ulaz u crkvu Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

Suvenirnice kraj Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

.
.
.

S druge strane u odnosu na ulaznu kapiju, na izlazu iz kompleksa, u podnožju manastirskih zidina teče planinska reka, a prelaskom preko mosta stiže se do nekoliko autentičnih starih kuća, koje su zbog priličnog broja turista koji posećuju manastir pretvorene u suvenirnice. Srebro, stara metalna zvona, keramičke činije i čokančići karakterističnih bež, oker, smeđih i modrih šara, kao i drveni suveniri, ćilimi i stoljnjaci, predstavljaju neke od suvenira koje možete pazariti na ovom mestu.

 

Nedaleko od Sofije, s druge strane planine Rile u odnosu na manastir, nalazi se jedan od tri najpoznatija centra bugarskog ski turizma – Borovec (Боровец). Ljubitelji zimskih sportova, češće odlaze u ski centar Bansko, i nešto južnije Pamporovo. Neki skijaši u Srbiji, staze Boroveca i Banskog porede s Kopaonikom i (nekada) Brezovicom, gde je Bansko (kao nekada Brezovica), izbor za iskusnije skijaše.

 

.

 

Suvenirnice pored Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

Suvenirnice pored Manastira Rila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

Crkvica pored Manastira Rila © Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

.

.

.
.
Bugarska Manastir Rila, Bugarska Manastir Rila
error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.