.
.
.
.
.
.
Obala Crnog mora
.
.
Balčik i Rt Kaliakra
..
.
Letnjikovac kraljice Marije Karađorđević
.
.
.
.
Osim Sofije kao prestonice, i zimovanja u čuvenom ski centru Banskom, najpoznatiji deo Bugarske nalazi se duž zapadnih obala Crnog mora. Obišli smo bugarsko primorje, počev od simpatičnog Balčika na severu, preko Zlatnih pjasca i grada Varne, sve do starinskog Nesebra (UNESCO), na jugu. Severno od mesta Zlatni pjasci nalazi se maltene istovetna, ali manje posećena Albena, poslednji i najseverniji turistički rizort na obali Bugarske. Dvadesetak kilometara severnije od Albene, u blizini granice s Rumunijom, smestilo se zanimljivo primorsko mesto Balčik (Балчик) na obronku krečnjačkog brda, i u njemu letnjikovac kraljice Marije Karađorđević – Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte.
Balčik, Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Rt Kaliakra © Ivana Dukcevic |
Crno more © Ivana Dukcevic
Priča o Potopu…
U Bibliji je zapisano da je 3600. godine pre nove ere, Veliki potop zbrisao sva živa bića s lica Zemlje. Pre nemilog događaja, prema legendi, Noje je sagradio Arku i u nju smestio po par od svake vrste životinja i članove svoje porodice – jedine preživele nakon povlačenja vode. Nekoliko vekova pre stvaranja Biblije, priče i poeme o Potopu, bile deo predanja gotovo svake državice stare Mesopotamije, na području današnjeg Bliskog istoka. Najpoznatiji od svih, bio je vavilonski Ep o Gilgamešu, nastao iz još starijih sumerskih pesama, za koji se smatra da je bio osnova potonje priče o Potopu. Ovu priču, preuzeli su pisci Biblije i uobličili je nekoliko vekova kasnije.
Zbog činjenice da je priča o Potopu oduvek postojala u usmenom i u pismenom predanju mesopotamskih naroda, grupa naučnika je početkom XXI veka, uspela da dokaže da je između 10.000. i 8000. godine pre nove ere, na području istočnog Mediterana, otapanjem ostatka lednika (nakon Ledenog doba) ili elementarne nepogode, došlo do podizanja nivoa mora koje je trajno promenilo reljef ovog dela sveta. Najveća promena nastala je na mestu koje danas uzimamo kao granicu između Evrope i Azije – moreuz Dardaneli, Mramorno more i moreuz Bosfor, koji su do podizanja nivoa mora bili spojeni u jedno jedinstveno kopno. Samim tim, i nešto severnije Crno more, u stvari je bilo potpuno odvojeno, slatkovodno jezero. Kada se nakon „potopa“, nivo Sredozemnog mora podigao, u najnižim delovima kopna severnog Egeja, slana morska voda je prodrla do “Crnog jezera”, formirajući moreuze Dardaneli i Bosfor, i podižući nivo jezera za oko jednu trećinu (taman toliko koliko je danas Crno more, nekada jezero, slano).
Boraveći na obalama Crnog mora, i sami ćete primetiti nekoliko stvari koje se ne uklapaju u tipični, mediteranski morski pejzaž. Osim mora koje je prilično tamno i čiji su plićaci najčešće rečno zelene boje, na dugim, peščanim plažama, umesto palmi najčešći su hrast i drugo listopadno drveće. Čak i školjke i puževi koji se mogu naći u plićacima, nalik su rečnim vrstama. Takođe, zbog niskog stepena saliniteta i severnijeg položaja, Crno more je tokom zime često zaleđeno, a vazdušne temperature njegovih priobalnih mesta često se spuštaju ispod nule.
Balčik © Ivana Dukcevic |
Balčik © Ivana Dukcevic |
Balčik © Ivana Dukcevic |
Pre nego što smo krenuli u šetnju prijatnim uličicama ovog gradića, čija arhitektura kuća podseća na viševekovno prisustvo Turaka, obišli smo čuveni kompleks – Dvorac i Univerzitetsku botaničku baštu Balčika (Комплекс Двореца и Ботаническа градина), na obali. Pre skoro jednog veka, od 1913. do 1940. godine, Balčik je pripadao Rumuniji, kada je ovaj kompleks bio letnjikovac rumunske princeze Marije. Godine 1922, u svojoj 22. godini, udajom za kralja Aleksandra I Karađorđevića, princeza Marija postala je kraljica Jugoslovena i majka poslednjeg kralja, Petra II.
.
.
Balčik, Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte – ulaz u letnjikovac kraljice Marije Karađorđević © Ivana Dukcevic |
Balčik, Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, suveniri sa fotografijama kraljice Marije Karađorđević © Ivana Dukcevic |
Balčik, Kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte – Kraljičina vinarija © Ivana Dukcevic |
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte – Kraljičina vinarija (na slici se vidi panorama Balčika) © Ivana Dukcevic |
Smešten na obronku brda, na čijem se kraju nalazi plaža, dvorski kompleks sastavljen je iz restauriranih, kamenih kuća u pretežno osmanlijskom stilu, raspoređenih u šumarku, okruženih baštama. Svaka od kuća, nekada je imala svoju namenu (glavna zgrada, vinarija, baštovanova kuća, itd) i u mnoge od njih može se ući i razgledati. Nekadašnja kraljičina vinarija, sada je u vlasništvu privatnika, koji je vinariju preuredio vrativši joj pređašnji izgled, učinivši zdanje zanimljivim za turiste koji žele da kupe lokalno vino.
U okviru Botaničke bašte, nalazi se 3000 različitih vrsta biljaka, od čega preko 250 vrsta kaktusa (jedna od najvećih zbirki kaktusa u Evropi), i prelepo aranžirane cvetne površine koje okružuju staze. U kompleksu se nalaze fontane i vodopadi, most preko rečice, kamene klupe i odmorišta – paviljoni pod stubovima, gde se najčešće u toku leta organizuju muzičke svečanosti.
Zbog blizine rumunske granice (oko 60 km), u Balčiku letuje veliki broj Rumuna. U istočnom delu mesta postoji peščana plaža, ali je i sama šetnja nevelikom rivom, kraj restorana i ribarskih brodića pravo osveženje u odnosu na bugarske centre masovnog turizma.
.
.
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Balčik, kompleks Dvorca i Univerzitetske botaničke bašte © Ivana Dukcevic |
Istočno od Balčika, umesto peščanih plaža, duž obale uzdižu se interesantne i veoma strme krečnjačke stene. Putem još oko 35 kilometara istočno, posle nepreglednih, žitnih polja na kojima su početkom XXI veka postavljene ogromne vetrenjače za proizvodnju struje, nalazi se najposećeniji rt u Bugarskoj – Rt Kaliakra, na bugarskom: Нос Калиакра. Na isturenom špicu gde gotovo bez prestanka duva jak vetar, i koji se proteže duž skoro 2 kilometra i duboko ulazi u more, još od perioda praistorije živeli su ljudi koji su koristili njegov geostrateški značaj.
.
Rt Kaliakra © Ivana Dukcevic |
Fauna rta Kaliakra © Ivana Dukcevic |
U špiljama rta pronađeni su ostaci naseobine iz perioda praistorije, ali i Tračana, Rimljana, Vizantije i Turaka, koji se mogu videti u najvećoj dostupnoj pećini pretvorenoj u muzej. Na rtu postoje i ostaci tvrđave, nekoliko grobnica i (skoro do temelja) porušenih ranohrišćanskih crkvi. Za ovaj rt vezane su i mnoge legende iz istorije Bugarske, kao ona iz turskog perioda, o mladim devojkama koje su radije skakale s visokih stena (60 – 70 metara) u more, nego da prihvate islam. Predeo oko rta Kaliakra, proglašen je nacionalnim parkom. Okolina rta bila je stanište jedne vrste foke, tri vrste delfina i nekoliko vrsta ptica, čiji se broj na žalost zbog zagađenja, nezakonitog lova i ribolova, ali i uznapredovalog turizma, sve više smanjuje.
Rt Kaliakra © Ivana Dukcevic |
Rt Kaliakra, pećine sa ostacima ljudskih naseobina iz perioda praistorije © Ivana Dukcevic |
Ribari na rtu Kaliakra © Ivana Dukcevic |
.
Tekst i fotografije deo su publikovanog teksta o Bugarskoj, i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik RS, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje fotografija, teksta, i delova teksta, bez dozvole autora.
Bugarska Balčik Rt Kaliakra, Bugarska Balčik Rt Kaliakra, Bugarska Balčik Rt Kaliakra