.
.
.
KONJA (KONYA)
.
U poseti Mevlani i vrtećim dervišima…
.
.
Na oko 1040 m nadmorske visine nalik tepsiji ravne visoravni južne Anadolije, pre nego što krajolik daleko na jugu označi početak venca planina Taurus (Toros Dağları) i dug spust ka Mediteranu, nalazi se Konja (Konya), jedan od najčuvenijih i ujedno najtradicionalnijih mesta Turske. Grad sa populacijom od oko milion stanovnika, pre svega je poznat kao religiozni centar turskog Seldžučkog carstva i mesto gde je u XIII veku osnovan red vrtećih derviša.
.
.
.
.
.
.
Konja, Kompleks – Muzej i mauzolej Dželaludina Rumija – Mevlane © Ivana Dukčević
.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, i knjige-vodiča o Turskoj (ISBN 978-86-7722-422-6), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, niti fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević) i izdavačke kuće (za Samizdat B92 – Veran Matić).
.
.
.
.
Konja, molitva u Džamiji Azizije © Ivana Dukčević |
Konja, dečak raznosi čaj po radnjama © Ivana Dukčević |
.
.
.
Osim u centru grada, gde možete videti pojedinačne ostatke seldžučkih zdanja (većinom iz XIII veka), ostatak Konje čini novogradnja, a širi centar soliteri od stakla čiji su oblici neretko nalik minaretima.
.
Bivša hetitska Kuwanna, frigijska Kowania, rimski Ikonijum (Iconium), a kasnije i vizantijska Lycanoia jedno kratko vreme bila je sedište vizantijske pravoslavne patrijaršije. U I veku, u Ikonijumu je hrišćanstvo propovedao Sveti Pavle, a u gradu je rođena i jedna od istočnjačkih svetica – Sveta Tekla.
.
U XII veku Konju su osvojili Turci Seldžuci, koji su oformili čuveni Sultanat Rum (ili Ikonijski sultanat) i većinu crkvi pretvorili u džamije (Rum na turskom znači Rim, čime su Turci želeli da se predstave naslednicima Rimske imperije na tlu Anadolije). Od 1220. do 1237, najveći seldžučki sultan Aladin Kejkubat (‘Ala’ al-Din Kayqubad) vladao je iz Konje. U tom periodu, u Konji su sazidana neka od najlepših zdanja u seldžučkom stilu (većinom medrese), čija pročelja sa reljefnom dekoracijom u kamenu i pretežno tirkiznim pločicama još uvek možete videti. Mnoga od njih danas su muzeji.
.
.
Konja, minareti i soliteri nalik minaretima © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, Džamija Azizije © Ivana Dukčević |
Čuvena „zelena kupola“ u Kompleksu Muzeja i mauzoleja Mevlane © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, letnje osveženje u fontani © Ivana Dukčević |
.
.
Mevlana Tekkesi Müzesi
Muzej-mauzolej Mevlane
.
.
Muzej Mevlane, osnivača reda vrtećih derviša, predstavlja kompleks u čijem se središtu nalazi njegov mauzolej. Ako ste u ovom gradu, ne možete ga promašiti – prepoznatljiv deo kompleksa sa tirkiznom, konusnom tkzv. „zelenom kupolom“ (Yeşil kubbe), najpoznatija je građevina Konje sazidana još davne 1274. godine.
.
U okviru kompleksa možete videti: šadirvan (česmu), derviške ćelije (na istočnoj i južnoj strani kompleksa), kuhinje, biblioteku, kao i grobnice Mevlane i njegovog oca, takođe religioznog mislioca i filozofa; Semahan – kružnu sobu iz XVI veka napravljenu za ritual vrtećih derviša, najpoznatiju u Turskoj, sa izloženim frulama od trske – nej (ney, tipični derviški muzički instrument, koji bi duhovni učitelj poklanjao svojim učenicima), i predivne tepihe, među kojima i najskupoceniji svileni tepih na svetu – 500 godina star „persijaner“.
.
Prema običajima u semahanu, muškarci su ritualni ples derviša posmatrali odozdo, a žene sa galerije, dok su na platformi sedeli muzičari. Sada se u prostoriji nalaze ćilimi i instrumenti. U susednoj sobi smešteni su originalni rukopisi iz perioda između XII i XIX veka, deo Prorokove brade, primeri islamske minijature i kaligrafije.
.
INFO: U istočnom delu centra, Mevlana Mahallesi / 9 – 18.30 h / ulaz: oko 1 evro
.
.
.
.
Konja, Kompleks – Muzej i mauzolej Mevlane © Ivana Dukčević
.
.
Konja, Kompleks – Muzej i mauzolej Mevlane © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, Kompleks – Muzej i mauzolej Mevlane © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
U kuhinji kompleksa nalaze se voštane figure derviša u pozi obavljanja svakodnevnih poslova. Tu je i figura derviškog kandidata (nevniyaz) koji bi tri dana proveo u molitvi – sam u prostoriji, čekajući da ostali odluče da li će ga primiti na učenje.
Interesantno je da je prema izvornim običajima, prvobitna derviška inicijacija trajala 1001 dan i sastojala se od teškog rada u toku kojeg je kandidat trebalo da nauči 18 delatnosti, među kojima i čišćenje toaleta i serviranje hrane. Ako bi se 1002. dana probudio i pronašao svoje cipele u ćeliji, to bi bio znak da je zadatak uradio uspešno. Kada bi postao derviš, kandidat je mogao ako želi, i da se vrati svom prethodnom životu, čak i oženi.
Ceremonija derviškog plesa po imenu sema, zaštićena je kao deo Uneskove svetske nematerijalne kulturne baštine. Obavlja se u tradicionalnim kostimima koji odišu simbolikom: konusnom kapom od kamilje dlake – sikke (koja predstavlja sopstveni ego), crnoj mantiji – tenure (koja predstavlja posmrtni pokrov) i beloj košulji. Vrteći se, njihove mantije se „otvaraju“ čime im „duša napušta ovozemaljske vrednosti“ i ulaskom u trans postaju nebeska bića.
Derviši se okreću sa desnom rukom uzdignutom na gore – prema Bogu (milost Božju primaju sa neba) i levom okrenutom ka zemlji (primljenu milost direktno prenose na ljude, na Zemlju), a da pri tome ništa od toga ne zadržavaju za sebe. Ples se sastoji iz tri faze. U poslednjoj, njihov učitelj – reinkarnacija samog Mevlane, pridružuje im se na podijumu. Njegova pojava simboliše Sunce, a derviši koji se oko njega vrte – planete. Vrte se uvek s desna na levo.
.
.
.
.
Konja, Kompleks – Muzej i mauzolej Mevlane © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, taksi u znaku Mevlane i reda vrtećih derviša © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, „Mevlanine bombone“ © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Svake godine od 10. do 17. decembra, povodom godišnjice Mevlanine smrti (17. decembar 1273), održavaju se ceremonije derviškog plesa. Tokom jula i avgusta, pored kompleksa Mevlane povremeno se organizuju sema plesovi vrtećih derviša. Ipak, osim u Konji, većina poznavalaca se slaže da ćete najbolji derviški ples u Turskoj videti u prostoru Galata Mevlihane, u Istanbulu, blizu Galata kule. (Članovi Galata Mevlihane gostovali su u Domu omladine u Beogradu, početkom 2000-tih).
Odlukom prvog predsednika Turske – Ataturka, bratstvo vrtećih derviša i njihov ples bili su zabranjeni dekretom iz 1925. godine, te je nakon 1927. godine Mevlanin kompleks pretvoren u muzej. Ipak, 1954. godine specijalnom dozvolom vlade dervišima iz Konje dozvoljeno je da održavaju svoj ritualni ples tokom dve nedelje decembra. Muzej Mevlane i danas privlači ogroman broj posetilaca.
.
.
Konja, Kompleks Muzej i mauzolej Mevlane © Ivana Dukčević |
.
.
Reklama za derviški ples, na magistrali kraj Konje © Ivana Dukčević |
.
.
Alaaddin Tepesi
Aladinovo brdo i centar grada…
.
.
U blizini Mevlaninog kompleksa nalazi jedna od arhitektonski najlepših malih džamija, koja neodoljivo podseća na takozvane “barokne džamije“ Istanbula (Dolmabahče i Ortakoj) – Aziziye Camii. Oko 150 m zapadno od nje, nalazi se glavni bazar Konje.
.
Od kružnog toka kraj Mevlaninog kompleksa, glavnom ulicom Mevlana Caddesi pravo stižete do zapadnog dela najužeg centra – Aladinovo brdo (Alaaddin Tepesi). Na brdu se nalazi park Alaaddin Parkı, a u njemu Džamija sultana Aladina – Alaaddin Camii i ostaci seldžučke palate Alaaddin Keykubat Sarayı, iz XIII veka (ili: Selcuklu Sarayı, na severnom obodu brda – natkrivena lukom).
.
Sa severne strane brda, stotinak metara ulicom u smeru ka severu videćete jednu od najlepših seldžučkih građevina Konje – Karataj medresu (Karatay Medresesi) iz 1251. godine, nekadašnji Islamski univerzitet, sada Muzej keramike i pločica. Njena spoljašnjost, a naročito unutrašnjost, sa velikom kupolom ukrašenom geometrijskom kompozicijom tirkiznih i crnih pločica iz XIII veka, špicastim lukovima i zidovima u istom maniru, čini je jednom od najposećenijih seldžučkih građevina Konje.
.
.
.
.
Konja, Aladinovo brdo sa istoimenom džamijom seldžučkog sultana Aladina Kejkubada (levo) i natkrivenim ostacima njegove palate (XIII vek) © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, Karataj medresa – Muzej keramike i pločica © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, kupola Karataj medrese – Muzeja keramike i pločica © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, Karataj medresa – Muzej keramike i pločica © Ivana Dukčević |
Konja, Aladinova džamija © Ivana Dukčević
.
Konja, Muzej drvoreza i kamenoreza © Ivana Dukčević |
.
.
Konja, ostaci Sirčali medrese © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Konja, centar grada © Ivana Dukčević
.
.
.
Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska, Konja Turska
.
.
.