CRNA GORA (Montenegro) – Tivat – poluostrvo Luštica

CRNA GORA (Montenegro) – Tivat – poluostrvo Luštica

umetnost.putovanja

.
.
.
.
.
.

.

.

TIVAT

.

istočni deo poluostrva Luštice

.

.

.
.
„Naša mila Boko, nevjesto Jadrana…“, čuveni su početni stihovi pesme Alekse Šantića iz 1906, koji na jedinstven način opisuju najjužniji evropski fjord (iako ovo nije ispravan geografski naziv, zaliv je najviše nalik fjordu). Priroda je u Boki Kotorskoj bila izdašna, a njena stara arhitektura – vizantijska, venecijanska i mediteranska, od belog i crvenkastog kamena, savršeno se uklopila u sive i zelene nijanse okolnih planina. Zbog svoje autentične arhitekture i kulturnog nasleđa, delovi Boke i prirodna lepota fjorda, 1979. godine proglašeni su delom Uneskove svetske kulturne i prirodne baštine. U ovom delu Crne Gore, na najlepši način prepliću se istorijske priče i neobična lepota prirode od koje zastaje dah. 
.
.
.
.
.
Radovići, Luštica Bay © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

Tekst i fotografije, zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.

 

 

 

 

 

Tivat, Movida Beach © Ivana Dukčević

.

.

.

.

 

.

.

Tivat je najmlađi grad Boke Kotorske i nalazi se u prvom i najvećem od svih unutrašnjih zaliva ovog fjorda. O poreklu njegovog imena postoje tri različita mišljenja, ali ni jedno nije potvrđeno kao verodostojno. Prema prvom, naziv Tivat izveden je od imena ilirske kraljice Teute koja je jedno vrijeme imala svoju prestonicu u Risnu i letnjikovce u blizini današnjeg Tivta. Prema drugom mišljenju, naziv bi mogao biti izveden od imena hrišćanskih svetaca kao što su Sanctus Theodorus, Theodosius, Theodotus, Theodulus ili srednjovekovnog Theudo, Teodo. Prema trećem mišljenju, naziv grada potiče od keltske reči touto što znači grad. Iako najstariji ostaci pronađeni u okolini grada, datiraju iz perioda Bronzanog doba, Tivat se kao značajno mesto razvio kasnije u odnosu na druge gradove Boke. Nalik ostalim gradovima zaliva, preživeo je nekoliko istorijskih epoha: ilirsku, rimsko-vizantijsku, srpsku, mletačko-tursku i austrougarsku. Izgradnjom velikog pomorskog Arsenala krajem XIX veka, izgradnjom aerodroma u XX veku, i izgradnjom velike moderne marine početkom XXI veka, Tivat je dobio na značaju. U poseti ovom simpatičnom primorskom gradiću, ne bi trebalo propustiti bilazak poluostrva Luštice, koje jednim delom pripada Tivtu.

.

.

.

.

www.tivat.travel

 

.

.

 

 

Rezervat Solila
.
.
Specijalni prirodni rezevat flore i faune „Solila”, nekada davno bio je mesto gde se iz mora vadila so. Krajem XVII veka, pod vlašću Turaka, ostalo je zapisano da je proizvodnja soli na ovim prostorima učestvovala sa čak 81% u prihodu lokalnog stanovništva, a berba soli koja se odvijala između aprila i oktobra, uključivala je svo lokalno radno sposobno stanovništvo i tegleću stoku. Solila se nalaze na području od 150 hektara, u zalivu između Tivta i poluostrva Luštice, i čine močvarni teren, neiskorišteno poplavno područje u predelu Grbaljskog polja. Sredinom XX veka, na ovom mestu bilo je predviđeno podizanje solane, sa već izgrađenim bazenima za kristalizaciju i odvodnim kanalima, ali je projekat obustavljen. 

.

.

.

.

Tivat, Solila © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tivat, Solila © Ivana Dukčević

.

.

.

.

Specifična vegetacija slatko-slanih močvara, iščezla je na velikom delu istočne obale Jadrana, te je očuvanje Tivatskih solila kao staništa halofitne vegetacije, poseban ekološki izazov. Naročito jer je ustanovljeno da su ove močvare stanište 14 vrsta gmizavaca i vodozemaca, od čega se na listi svetski ugroženih nalaze tri vrste. Takođe, solila su tokom godine povremeno stanište čak 114 vrsta ptica, od kojih mnoge pre seobe – preleta preko Sredozemnog mora, solila koriste kao poslednje mesto boravka pre odlaska na jug. Flamingosi, ibisi, ždralovi, velike carske šljuke, njorke, vivci i mali kormoran, neke su od vrsta koje su u poslednje vreme veoma popularne kada je u pitanju birdwatching, posmatranje ptica (najatraktivniji period posmatranja je prolećna seoba, između februara i aprila).
.
.
.
.

 

Tivat, Solila © Ivana Dukčević

.

.

.

.

Movida Beach Tivat
(Movida Restaurant & Lounge Club)
.
 
.
.
Tri kilometra od Tivta, i nekoliko minuta vožnje od Tivatskih solila ka poluostrvu Luštici, u maloj uvali smestila se marina za jahte i katamarane, sa uređenom plažom i zanimljivo dekorisanim restoranom i kafeom (www.yachtvoyage.com / movida.mne@gmail.com). Osim što u Movidi možete provesti čitav dan na plaži, uz piće u restoranu, elegantni ručak ili eventualno večeru, u marini možete iznajmiti jahtu, ili veliki katamaran Tahiti – za veće proslave. Ukoliko želite da Tivatski zaliv obiđete na drugačiji način od uobičajenog, katamaran Tahiti može se iznajmiti i u te svrhe. Ukoliko niste za proslavu na pučini, već poglede na plavetnilo želite iz sigurne luke, za čudesno lepa venčanja, poslovne i druge svečanosti moguće je iznajmiti prelepi enterijer Restorana Movida, koji čini unutrašnji deo i velika spoljašnja terasa u nekoliko nivoa, na padini iznad plaže. Izbor menija je širok, od slasnih domaćih specijaliteta, do raznolike mediteranske kuhinje, ribe i plodova mora.
.
.
.
.

 

Tivat, Movida marina © Movida

 

 

 

 

 

 

 

Tivat, Movida Beach © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tivat, Restoran Movida © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tivat, Restoran Movida © Ivana Dukčević

.

.

.

.

U Tivatskom zalivu, između Tivta i Luštice nalaze se tri mala ostrva. Ostrvo Sveti Marko (ili Stradioti), nekada je bilo deo čuvenog francuskog lanca Club Med ili Club Méditerranée, na kojem su u zatvorenom tipu letovališta, u bungalovima smeštenim u borovoj šumi i među maslinjacima odsedali gosti iz pterežno zapadnoevropskih zemalja. U potpunom miru i tišini, na peščanim  i šljunkovitim plažama, bez struje i mogućnosti da iko ko nije gost stupi na ostrvo, privremeni stanovnici ostrva-hotela uživali su u svom malom raju. Na Ostrvu cvijeća u Tivatskom zalivu nalaze se ostaci manastira Svetog Arhanđela Mihaila, a na susednom, najmanjem ostrvu – Gospi od Milosti (ili – Milosrđa), nalik onoj poznatijoj Gospi od Škrpjela, kod Perasta, istoimena crkva.

.

.

.

.

Tivat, ostrva Gospa od Milosti (Milosrđa) i Sveti Marko (desno) © Ivana Dukčević

.

.

.

.

Već dugi niz godina, plaža Pržno (Pržna) ili Plavi horizonti nadomak mesta Radovići, važi za jednu od najlepših peščanih plaža u ovom delu obale. Nalazi se u jednom od zaliva južnog dela poluostrva Luštice, i gleda ka otvorenom moru. U jednom delu plaže, dugi niz godina nalazio se hotel koji je 2010-tih srušen, i nove investicije su u planu. Pozadinu plaže koju leti ispune ležaljke i suncobrani, čini borova šuma i po neki maslinjak. S obe strane plaže, polaze putići koji vijugaju kroz šumu i vode do susednih zaliva, gde jedan od njih (ka zapadu) vodi u piktoreskno selo Bigovo. U malenom zalivu Oblatno, kilometar od kompleksa Luštica Bay, nalazi se plaža i restoran u terasastom stilu, koji se sjajno uklopio u okolni pejzaž. Na ovom mestu možete provesti ceo dan u sunčanju i kupanju, vodenim sportovima, a tokom najvrelijeg dela dana, skloniti se pod strehu velikog bara s pogledom na more, ili restoranskog dela, osvežiti se ili ručati.

.

S unutrašnje strane zaliva, na obali poluostrva Luštica nalaze se Krašići, u našim krajevima oduvek poznati kao „vikend naselje“ Beograđana. I zaista, za razliku od ostatka crnogorske obale gde su ruski turisti najbrojniji gosti, Beograđani su i danas najčešći posetioci Krašića. Smešteno na poluostrvu Luštici, unutar zaliva, s pogledom na Tivat u daljini, Krašići su mesto pretežno privatnih kuća, od kojih se mnoge izdaju turistima.

.

.

.

.

Oblatno © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Plavi horizonti (Pržna) © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Krašići © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Pogled iz Krašića na Boku © Ivana Dukčević

.

.




Luštica Bay
.

 

.

Smešten u zalivu Trašte, nekoliko kilometara od sela Radovići i plaže Plavi horizonti, Luštica Bay („Zaliv Luštica“) najnoviji je veliki projekat firme Orascom Development, koji se već nekoliko godina podiže na istoimenom poluostrvu. Na prostoru od oko 690 hektara, na padini ka otvorenom moru, nikao je kompleks sastavljen iz 500 vila, kuća i apartmanskog naselja (više od 1000 apartmana) smeštenih u Gornjem i Donjem selu (Upper village / Marina village), koji će dopunjvati i 7 hotela, wellness i spa centar, marina (za 176 jahti dužine do 35 metara) i ekskluzivni golf teren. Golf teren sa 18 rupa, najkvalitetniji je teren ovog tipa u okruženju, na kojem će moći da se održavaju golf takmičenja svetske klase. Autor ovog terena je čuveni golf igrač i ambasador ovog sporta Gary Player. Na obronku brda, između mora i zelenih terena, pored golf terena biće podignuto i golf naselje, s čijih će se terasa (kao i s terena) pružati panoramski pogledi i na „unutrašnje more“ (Tivatski zaliv), i na pučinu južnog Jadrana.

.

.

.

 

Luštica Bay © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

Luštica Bay, terasa apartmana © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

Luštica Bay, unutrašnjost stana – apartmana na dva nivoa © Lustica Bay

.

.

.

.

Novonastali grad inspirisan arhitekturom mediteranskih kuća ovog kraja, u kamenu i pastelnim bojama, osim rezidencijalnog sadržaja imaće i konferencijski centar, nekoliko sportskih terena, restorane i prodavnice, zdravstvenu, policijsku i vatrogasnu stanicu, i školu. Godine 2013, projekat Luštica Bay dobio je prestižnu nagradu za dizajn (Award of Excellence), od strane Američkog udruženja pejzažnih arhitekata (American Society of Landscape Architects).

.

.

.

.

Luštica Bay, golf teren © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

Luštica Bay © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

 

Luštica Bay © Lustica Bay

 

 

 

 

 

 

 

Luštica Bay © Ivana Dukčević

.

.

 

Crna Gora Tivat Luštica, Crna Gora Tivat Luštica,Crna Gora Tivat Luštica,Crna Gora Tivat Luštica
error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.