.
.
.
.
.
.
.
Natanc, Abjane i Kašan
.
Od Isfahana do Teherana
.
.
.
Put Abjane – Kašan © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Stara tvrđava kod Natanca i planine Karkas © Ivana Dukčević
.
.
Planine Karkas (Kuh-e Karkas – „planine lešinara“) © Ivana Dukčević
.
.
.
.
NATANC (Natanz)
.
Smešteno u podnožju legendarnih planina Karkas (Kuh-e Karkas – u prevodu: „Planine lešinara“, 3900 m), gde je prema predanju nakon serije bitaka s makedonskom vojskom Aleksandra Velikog, u IV veku pre nove ere skončao poslednji persijski car Darije III, osim nuklearnog postrojenja, seoce je poznato po jednom od najlepših mongolskih (Ilkanidskih) religioznih kompleksa u regionu. Šestougaono turbe sufijskog filozofa Šeika Abdolsamada (Imamzadeh-ye Abd al-Samad), iz XI veka i Ilkanidska džamija iz XIV veka, s predivnim geometrijskim šarama okerastih i tirkiznih gleđosanih pločica, i s rezbarenim drvenim vratima, nalaze se na malom platou koji krasi veliki javor.
.
.
Natanc, srednjovekovna mongolska džamija Imamzadeh-ye Abd al Samad © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Natanc, srednjovekovna mongolska džamija Imamzadeh-ye Abd al Samad © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
.
ABJANE (Abyaneh)
.
.
Sporednim putem koji vodi kraj podnožja planina, i kroz klanac s neobičnim stenama, nakon 20 kilometara stigli smo u jedno od dva turistički najpoznatija etno-sela u Iranu. Abjane je izuzetno reklamirano i posećeno. U vreme naše posete, u jeku turističke sezone, tokom dana, selom je verovatno prolazilo više stranih turista od broja registrovanih stanovnika. Dodatno, vlasti su na prilaznom putu – pred sam ulaz u selo, počele da naplaćuju ulaz kolima.
.
.
,
.
Etno-selo Abjane (Abyaneh) © Ivana Dukčević |
Abjane, glumci u nacionalnim kostimima (snimanje filma, u vreme našeg boravka) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Abjane © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Pretežno ostareli stanovnici, i češće – stanovnice ovog sela, od tog kolača koji država uzima od turista, očigledno ne dobiju ništa. Sedeći ispred svojih okerasto-crvenkastih kuća od pečenog blata, s drvenim balkonima i kapijama, i interesantno oivičenim prozorima, poređane kao kockice jedne iznad drugih na obronku golog brda, starije gospođe osim poljoprivrede u tragovima, za život mahom zarađuju prodajom sušenog voća i jeftinih đinđuva, stranim turistima. Turisti su slabo zainteresovani za đinđuve i sušene jabuke, već ponajviše za dobru fotografiju živopisnih bakica odevenih u bele čadore s šarenim cvetićima. Stanovnice sela većinom su nezainteresovane za poziranje, i u najvećem broju slučajeva ne dozvoljavaju da budu slikane. Da je u ovom piktoresknom mestu turizam uzeo maha, govore i dve velike, prilično nezgrapne građevine na izlazu, tj. ulazu u selo, u vidu hotela za grupe stranih turista, u pohodima na već utvrđenim rutama proputovanja autobusima po Iranu.
.
.
Abjane © Ivana Dukčević |
.
.
Abjane © Ivana Dukčević |
.
.
Abjane © Ivana Dukčević |
.
.
Abjane © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
KAŠAN (Kashan)
.
.
U blizini sela Abjane, izlazimo iz klanca i vraćamo se na pustu Iransku visoravan bez drveća (nadmorska visina visoravni je oko 1600 metara), koja nas dvadesetak kilometara severno vraća na glavni autoput: Isfahan – Teheran. Nakon još sat vremena putovanja ka zapadu, stižemo u Kašan (Kashan), poslednju stanicu našeg puta kolima po Iranu. Ovo istorijsko mesto, obavezna je stanica svih turističkih puteva, jer se u njemu i njegovoj neposrednoj okolini nalazi veliki broj interesantnih kulturno-istorijskih znamenitosti.
.
Na samom prilazu gradiću Kašanu, nalazi se palata sa Baštom Fin (Bagh-e Fin), kompleks u čijem je sastavu još jedna od 9 persijskih bašti na listi Uneskove svetske baštine, a još nekoliko kilometara severnije, ka centru, nalaze se ostaci najstarijeg pronađenog zigurata na svetu. Zigurat Tape Sialk (Tappeh Sialk) sazidan je kao hram između 6000. i 5500. godine pre nove ere, u Bronzano doba bliskoistočnih kultura, dok je u Evropi još uvek vladao neolit (mlađe kameno doba). Pored zigurata je pronađena nekropola, kao i naselje sazidano od cigle, koja se (kao i na ziguratu), još uvek može prepoznati u svom punom obličju.
.
.
.
Kašan, najstariji zigurat (mesopotamski hram) na svetu – Tape Sialk © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, muzej pored zigurata Tape Sialk © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, Tape Sialk © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, Hamam-e Sultan Mir Ahmad © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, kuća imućnih trgovaca tepihom – Han Tabatabej © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Kašan, Han Tabatabej © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Jedna od najlepših vila sa predivnom baštom – Kuća Manoučeri (Manouchehri House), nalazi se na drugom kraju gradića. Renovirana 2011. godine i pretvorena u još jedan iranski butik-hotel sa 9 soba, dobila je najviše ocene stranih turista. Ukoliko vam Kašan nije na listi za noćenje, u restoranu ove predivne kuće možete odlično i jeftino ručati.
.
S obzirom da većina radnji na iranskim bazarima radi do 15 h, i ponovo od 17.30 ili 18 h, na samom kraju (ili na početku) obilaska grada, posetite kašanski bazar. Ukoliko krenete od samog početka, negde na polovini glavne ulice, s desne strane naići ćete na proširenje – ostatke predivnog zdanja karavansaraja iz 1860-tih – Han Amin al-Doule Timče (Khan-e Amin al-Dowleh Timche), s božanstveno dekorisanim kupolama kroz koje prodire svetlost. Unutar prostora, danas se nalazi prilično musava kiosk-čajdžinica, i poneka prodavnica.
.
.
.
.
Kašan, Bazar – Han Amin al-Doule Timče © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, Han Tabatabej © Ivana Dukčević |
.
.
Han Tabatej, jedna od nekoliko božanstvenih kuća imućnih trgovaca tepihom iz XIX veka, po kojima je Kašan poznat i koje je moguće posetiti © Ivana Dukčević |
.
.
Kašan, Han Manoučeri © Ivana Dukčević |
.
.
U središnjem delu grada, posetite jednu od arhitektonski najzanimljivijih džamija Irana – Masđed-e Aga Bozorg (Masjed-e Agha Bozorg). Sazidana u XIX veku, ova arhitektonski izrazito simetrična džamija, u središnjem delu ima interesantan deo sa dvorištem (u kojem se nalazi medresa), koje je „spušteno“ ispod nivoa glavnog platoa. Gledajući s krajeva ka sredini, arhitektonski delovi „spuštenog dvorišta“ u nekim momentima kao da imitiraju nepostojeći odraz u vodi, u kojoj bi se ogledala džamija.
.
.
.
.
Kašan, Masđed-e Aga Bozorg © Ivana Dukčević |
.
.
.
.