PIRAN
.
.
Portorož i plaža Strunjan
Na nevelikom delu slovenačke obale Jadrana, jedno do drugih smestilo se nekoliko živopisnih, malih mesta, kao što su Izola i Piran, koja su podignuta u srednjem veku, u vreme kada je ovim delom obale, između 1283. i 1797, vladala Mletačka Republika, Venecija. Najlepše, najekskluzivnije i najposećenije mesto na obali Slovenije je Piran, poznato po dugom pristaništu i po venecijanskoj arhitekturi. U centralnom delu mesta nalazi se Tartinijev trg, na kojem se nalazi spomenik i kuća violiniste Đuzepea Tartinija, koji je rođen u XVIII veku, u Piranu. U Gradskoj većnici iz XIX veka, nalazi se kameni lav, simbol nekadašnje Mletačke Republike, dok obližnju Katedralu Svetog Đorđa, krase slikarska dela iz XVII veka i mermerni oltar. Na putu između Kopra i Pirana, prošli smo kroz Portorož, primorsku banju sa luksuznim hotelima, i zatim nastavili do mnogo zanimljivijeg, starog Pirana.
Izola © Ivana Dukčević
Borov šumarak kroz koji prolazi magistrala © Ivana Dukčević
Portorož © Ivana Dukčević
Portorož © Ivana Dukčević
Portorož © Ivana Dukčević
Portorož © Ivana Dukčević
Piran (italijanski: Pirano) se nalazi na jugozapadu Slovenije, u Piranskom zalivu, na Jadranskom moru. Jedan je od tri najveća grada slovenačke Istre, poznat po srednjovekovnoj arhitekturi, uskim ulicama i starim, kamenim kućama. U periodu pre dolaska Rimljana na istorijsku scenu, brda u piranskom kraju poluostrva Istre, naseljavala su ilirska plemena Histri, koja su dolaskom Rimljana na ove prostore, gusarenjem ometali njihovu trgovinu duž severnog Jadrana. Piransko poluostrvo postalo je deo Rimskog carstva 178. godine pre nove ere. Pad Rimskog carstva u V veku nove ere, i upadi Avara i Slovena krajem VI veka, naterali su stanovništvo da se povuče na lakše odbranjiva mesta, ostrva ili poluostrva. Ovaj period smatra se početkom lokalne urbanizacije ovog dela obale, kada je u VII veku, pod vizantijskom vlašću, Piran postao utvrđenje. U VIII veku, Franci su osvojili Istru, a u isto vreme i Sloveni su naselili čitavu regiju. Sredinom X veka, Piran je postao deo Svetog Rimskog carstva.
Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Pristanišče Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Najraniji pouzdani zapisi o Piranu, nalaze se u delu iz VII veka, anonimnog sveštenika iz Ravene, Kosmografija. Ime grada najverovatnije potiče od grčke reči pirrhos, što znači „crveno“, zbog crvenkastog, flišnog sedimentnog kamenja, kojeg je bilo u okolini. Neki smatraju da poreklo Pirana ima veze s rečju piros, što znači „požar“, zbog drevnih svetionika na mestu današnje marine. Između XIII i XVIII veka, dok je Piran bio u sastavu Venecijanske Republike, grad je imao status polu-autonomije, kada su gradom vladali savet lokalnih plemića i venecijanski delegat. Nekoliko gusarskih napada na Piran, odbijeno je tokom kasnog srednjeg veka, među kojim su bili i oni iz Veneciji rivalske, Republike Đenove. Poslednje decenije mletačke vladavine obeležila je dekadencija, kada je Piran po čuvenju postao rival obližnjem, lučkom gradu Trstu.
Piran © Ivana Dukčević
Piran, Tartinijev trg (Piazza Tartini), najveći trg u centru starog grada
Piran, spomenik violinisti Tartiniju (Giuseppe Tartini), na istoimenom trgu © Ivana Dukčević
Piran, Gradska kuća (levo) na Tartinijevom trgu i zvonik Crkve Svetog Juraja (Đorđa) iz XVII veka, visine 47 metara, umanjena kopija kampanile, tornja na Trgu Svetog Marka u Veneciji. Do vrha tornja stiže se stepeništem (146) © Ivana Dukčević
Piran, Tartinijev trg..
Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Piran, Cerkev Marije Zdravja (Crkva Bogorodice od Zdravlja), nekadašnja Crkva Svetog Klimenta, i svetionik © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Piran © Ivana Dukčević
Pogled iz Pirana, na italijansku obalu © Ivana Dukčević
Piran nema naročite plaže. Na kraju mesta (u smeru ka Italiji) nalazi se gradska, šljunkovita plaža, dok se na suprotnoj strani, blizu Portoroža, nalazi takođe šljunkovita plaža Fornače. Duž samog starog mesta, nalazi se betonski dok sa metalnim merdevinama za ulazak u vodu, kojim prolaze šetači i nalaze se peškiri kupača. U jednom delu, betonski dok nalazi se u hladovini drveća. Jedna od najposećenijih plaža u ovom delu slovenačke obale, nalazi se kod mesta Strunjan, uređena na sličan način kao betonska, piranska, osim što se nalazi u uvali, daleko od naselja, u zaleđu borove šume. Na plaži je moguće postaviti peškir u hladovini borova, ili iznajmiti ležaljku sa suncobranom, pored obale. Pored plaže postoji parking za vozila, koji se naplaćuje.
Plaža Strunjan © Ivana Dukčević
Plaža Strunjan © Ivana Dukčević
Plaža Strunjan © Ivana Dukčević
Magistrala iz Strunjana ka Kopru © Ivana Dukčević
Slovenija Piran, Slovenija Piran, Slovenija Piran