Tekst i fotografije, deo su nove knjige u pripremi „Umetnost putovanja 3“, i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011.
Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, niti fotografija, bez dozvole autora.
.
.
.
.
U poseti selu
.
naroda Maasai
.
na jugozapadu Kenije
Kada sam bila tinejdžerka, rado sam odlazila u posetu teta Ljubi, prijateljici moje pokojne bake. Ljuba je bila profesorka srpskog jezika u penziji, koja je svu ušteđevinu u zlatno doba SFRJ, trošila na putovanja. Proputovala je skoro čitav svet. Jednom, bilo mi je oko 18, a njoj 90, pitala sam je da li može da izdvoji samo jedno putovanje koje je ostavilo najjači utisak na nju: “Jutro u kampu u Keniji, s pogledom na Kilimandžaro u susednoj Tanzaniji, na samoj granici dve zemlje.. i slonovi i žirafe u daljini”, rekla je, i dodala: “Ko jednom vidi istočnu Afriku, zaljubi se na prvi pogled i ta ljubav je neprolazna”… Trideset godina kasnije, skoro identičnu rečenicu čula sam od prijatelja moje drugarice, Italijana koji je imao sreću da nekoliko meseci provede na istoku Afrike.
.
Tokom putovanja Kenijom, pre obilaska velikog Nacionalnog parka Maasai Mara, posetili smo jedno od sela u kojem živi narod Maasai. Maasai žive u Keniji i u Tanzaniji, i poznati su po tome što važe za neke od prosečno najviših ljudi na planeti. Bave se stočarstvom i mnogi od njih danas aktivno učestvuju u turističkoj industriji Kenije. Žene prave i prodaju nakit od perlica, dok muškarci (ne samo ovog naroda), izrađuju predmete od drveta kao što je na primer abonos, izuzetno kvalitetno drvo Afrike, crne boje, i od mlevene i istopljene goveđe kosti, čija boja je nalik slonovači. Od mlevene i kuvane goveđe kosti, i drveta, u Keniji se izrađuje veoma lep nakit.
Selo Maasai naroda, blizu ulaza u Nacionalni park Maasai Mara – ples sposobnosti skakanja u vis (na maa jeziku: Adumu), koji mladiće uvodi u svet odraslih © Ivana Dukčević
Selo Maasai naroda, ples sposobnosti skakanja u vis (Adumu) © Ivana Dukčević
Selo Maasai naroda © Ivana Dukčević
Maasai, u savani jugozapadne Kenije © Ivana Dukčević
89-godišnji poglavica sela Maasai naroda © Ivana Dukčević
Selo Maasai naroda © Ivana Dukčević
Sin poglavice koji ima zapadnjački nadimak „Alex“, poziva nas da posetimo njegovu kuću © Ivana Dukčević
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.















Nakon pranja zuba, usledila je demonstracija pravljenja vatre, pomoću dve vrste drveta – mekog i tvrdog, koje trenjem izazivaju varničenje, na podlozi koju čini komad metala. Za ovaj poduhvat, osim veštine potrebna je snaga, te se u pravljenju vatre uglavnom smenjuju dvojica muškaraca – kada se jedan umori, hitro preuzima drugi, i obratno, dok se od dima ne stvori plamen. Iako Maasai imaju svoj jezik (maa), on je samo jedan od na stotinu jezika Afrike. Za većinski čitave istočne Afrike, proglašen je svahili (ki-swahili), koji se od nedavno uči u osnovnim školama, osim engleskog koji zbog kolonijalnog prisustva Britanaca sve do 1960-tih poznaju svi Kenijci. Uvođenjem zajedničkog jezika, narodi istočne Afrike (Kenija, Tanzanija, Uganda, Ruanda, ali i Kongo, Somalija), imaće zajedničku korist, ali će dugoročno gledano, neki jezici možda nestati. Sumrak se već uveliko spustio na savanu istočne Afrike, kada smo našim domaćinima rekli Oleseri – doviđenja, a oni nas otpozdrali uz aši – hvala. U neposrednoj blizini njihovog sela i ulaska u nacionalni park, vratili smo se u naš smeštaj, u hotelu s bungalovima. Ovaj u kojem smo odseli, nosio je naziv “Ndovo”, što na maa jeziku znači “slon”. Ponuda smeštaja u blizini nacionalnog parka, kreće se od izuzetno luksuznih, na bajkovitim platformama sa baldahinima, do onih veoma bazičnih. Hoteli u prirodi, obezbeđuju isključivo pun pansion, jer kilometrima u krug ne postoji klasično naselje, niti prodavnica.
.
.
Čišćenje i beljenje zuba, grančicom biljke koja raste u savani © Ivana Dukčević
Čišćenje i beljenje zuba, grančicom biljke koja raste u savani © Ivana Dukčević
U neposrednoj blizini ulaska u park, i ponegde unutar parka, za posetioce je organizovan smeštaj u hotelima, u vidu bungalova. Ponuda se kreće od izuzetno luksuznih, na bajkovitim platformama, koji mogu da se iznajme po ceni i do 2000 evra za dvokrevetnu sobu, po danu, do onih veoma bazičnih, po ceni od 300 do 350 evra. Pun pansion je obavezan i uključen je u bilo kojoj varijanti smeštaja, jer kilometrima u krug ne postoji naselje, niti prodavnica.
.
.
.
.
.
.


Širom savane, i u nacionalnom parku, raste žbun za zelenim i narandžastim lišćem, sastavljen iz nekoliko delova u čijem je središtu površina nalik brdašcetu. Unutar ovog žbunja, najčešće se tokom dnevnih vrućina sakrivaju i dremaju velike mačke, lavovi i leopardi. Listove žbuna, Maasai istrljaju između dlanova, i koriste kao preventivu protiv komaraca.
.
Osim ovog žbuna, u najčešću floru savane spada: drvo akacije sa velikim bodljama (koje jedu žirafe); veliko drvo iz porodice mlečike, nalik kaktusu, latinskog naziva Euphorbia Candelabrum Spurge; drvo naziva Bagremova tortilja; Albizia procera; Vachellia karroo; Afrički javor (ficus sycomorus); Pustinjska urma (Balanites Aegyptiaca).
.
.
.
.
.
.

Drvo iz porodice mlečike, nalik kaktusu, na latinskom Euphorbia Candelabrum spurge © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Akacija, hrana za žirafe © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Kenija Maasai, Kenija Maasai, Kenija Maasai, Kenija Maasai, Kenija Maasai