.
.
.
.
.
Jezero i grad Van
.
Po mišljenju samih Turaka, ali i mnogih srećnika koji su imali priliku da ove predele vide, sa geografskog, istorijskog, ali i kulturološkog aspekta, oblast oko jezera Van (Van Gölü) jedan je od najfascinantnijih delova Turske. Mesečev pejzaž prostrane, istočne anadolske visoravni, nadmorske visine između 1500 i 2200 metara, sa golim, okerastim i sivkastim brdima, crveno-crnim nijansama planina vulkanskog porekla i nestvarno tirkiznim, gotovo beživotnim jezerima, veoma su drugačiji od svega onog što možete videti u Evropi i turistički poznatim delovima Turske. Kao u slučaju pustinjskih pejzaža, i ovi gotovo bezvremeni predeli često u čoveku mogu izazvati jedinstveno osećanje beskraja i sete. Tokom posete oblasti Van, obišli smo srednjovekovne jermenske crkve (IX – X vek), ranu seldžučku arhitekturu tvrđava i nekropola (X – XIII vek), u fascinantnom, novom Muzeju Vana videli smo arheološke ostatke jermenske Urartu civilizacije severozapadne Mesopotamije (IX – VI vek pre nove ere), i otišli u Kuću vanskih mačaka da vidimo bele, vanske mačke, vrstu koja slobodno živi samo ovde i nigde više na svetu. Na dva sata vožnje od jezera Van ka severu, uzidže se legendarna planina Ararat. Na jezeru postoje četiri ostrva: Akdamar, Adir, Čarpanak i Kuš.
Grad Van, pogled s Vanske tvrđave © Ivana Dukčević
Sjajni, novi Muzej Vana © Ivana Dukčević
Jezero Van (mesto Edremit u daljini) i ostaci starog, seldžučkog Vana, s vrha tvrđave © Ivana Dukčević
Vanska mačka (Van kedi), endemska vrsta koja živi u oblasti jezera Van – najčešće s jednim okom tirkiz-plavim, i drugim zelene boje, ili boje ćilibara © Ivana Dukčević
Pogled na jezero, s prozora hotela u Edremitu © Ivana Dukčević
U Muzeju Vana – klinasto pismo iz mesopotamske tvrđave Ajanis, Urartu civilizacije
Tvrđava Van, i ostaci seldžučkog Vana, u podnožju © Ivana Dukčević
Van, jedna od narodnih nošnji ovog dela Turske © Ivana Dukčević
Zalazak sunca nad jezerom Van © Ivana Dukčević
Endemska vrsta azijske „Vanske mačke“
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, zaštićeni Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević), i izdavača (za Samizdat B92 – Veran Matić).
,
Jezero Van (Van Gölü) najveće je jezero Turske, čija dužina iznosi oko 120 km, a obim 430 km. Tirkizno plavo, ovo ogromno alkalno jezero vulkanskog porekla, smestilo se istočno od jedne od dve planine Nemrut u Turskoj, jednog od nekoliko vulkana kojim je okruženo (druga, turistički mnogo poznatija planina Nemrut, nalazi se 300 km zapadno od jezera Van). Osim što poseduje određen stepen saliniteta, jezero je i alkalno (sodijum karbonat) zbog čega se nadomak obala beli i peni. Zbog ovih osobenosti, priča se da lokalne žene koje žive u selima na obalama jezera, još uvek umesto šamponom i sapunom, kosu i veš peru u jezerskoj vodi. Na zapadnoj obali jezera, nalazi se jedan od najvećih vulkana ovog kraja – planina Nemrut (Nemrut Dağı, 2948 m), istog naziva kao i nešto zapadnija i niža ali poznatija turska planina, čuvena po mauzoleju sa ogromnim antičkim figurama na mauzoleju Komagenskog kralja. Pre oko 250.000 godina, velika erupcija vulkana Nemrut, formirala je tok lave dug preko 60 kilometra, koji je blokirao tok vode iz sliva, i formirao jezero Van, najveće alkalno endorejsko jezero na svetu – jezero koje nikuda ne otiče. Godine 2017, na dnu jezera Van otkriveni su ostaci još jedne tvrđave Urartu civilizacije, što je znak da je nivo jezera nekada bio niži.
.
Sedam kilometara jugozapadno od Vana, uz obalu jezera smestilo se mesto Edremit. U jutarnjim časovima i po vedrom vremenu, u daljini, s druge strane jezera puca pogled na skoro stotinu kilometara udaljenu treću najvišu planinu Turske – vulkan Suphan (Süphan Dağı, 4058 m), sa snežnom kapom koja se i tokom leta nikada ne topi.
,
.
.
Mesto Edremit, nalazi se na obali jezera u blizini grada Vana © Ivana Dukčević
Pogled na jezero Van, s terase našeg hotela u Edremitu (većina hotela nalazi se u ovom mestu koje je danas predgrađe Vana, jer je, za razliku od Vana, smešteno na samoj obali)…
.
Jezero Van, bašta Hotela Merit u Edremitu (oktobar 2010) – pogled na vulkan Suphan (Süphan, 4058 m), treću najvišu planinu Turske © Ivana Dukčević
.
.
.Slano i alkalno, vulkansko jezero Van, lokalno stanovništvo naziva morem
.
Mesto za fotografisanje mladenaca, u Edremitu © Ivana Dukčević
Saobraćajnice oko jezera Van © Ivana Dukčević
.
.
Iako je u poslednje dve i po decenije, Turska postala turistička velesila, fascinantni, najistočniji delovi zemlje još uvek su prilično neistraženi. Osim manje turističke ponude (zbog manje potražnje), neki od razloga za nedovoljnu posetu su i velika udaljenost Vana od ostatka „poznate“ Turske i povremenih političkih nesuglasica između Turaka i manjinskih Kurda, koji u ovom delu na mnogim mestima čine većinu. Ipak, u poslednjih petnaest godina, turska vlada ulaže značajna sredstva u ekonomiju (zanatstvo i turizam) siromašnijeg, istočnog dela zemlje. Čak su i neke od turskih TV serija snimljene u Vanu i njegovoj okolini radi popularisanja ovog dela zemlje. U vreme mog prvog boravka na ovim prostorima, u oktobru 2010, na putovanju koje je organizovalo Ministarstvo kulture i turizma Republike Turske, cilj koji su postavili bio je da ovaj region – jedan od prirodom i kulturnim dobrima najfascinantnijih u zemlji – do 2023. godine u turističkom smislu, stane rame uz rame sa bajkovitom Kapadokijom i mediteranskom obalom. Istočna Turska i oblast oko jezera Van, važe za najsiromašniji deo zemlje, verovatno i zbog toga što na golim obroncima visokih planina, uz slano i alkalno jezero retko koja kultura uspeva. Ipak, na obroncima okerastih brda, u daljini se na mnogim mestima bele stada ovaca. Kroz ovu zabit prolazi i nezvanični put droge iz Avganistana, preko obližnjeg Irana ka Evropi, te postoje nezvanični podaci da se određen broj pastira iz udaljenih sela, kako bi uspeo da se prehrani, bavi i ovom delatnošću.
Let iz Istanbula do grada Vana na istoimenom, najvećem turskom jezeru traje malo više od dva sata, koliko je otprilike potrebno avionu da preleti od najzapadnijeg do najistočnijeg dela Turske. Ako u Van stižete drumom, lepota prirode i samog jezera, iznenadiće vas i pre nego što dospete u ovaj grad. Tek nakon posete Vanu – gradu, istoimenom jezeru i ovoj oblasti, verovatno ćete razumeti zbog čega obilazak Turske zaista nije kompletan bez posete Istoku.
Aerodrom „Ferit Melen“ u Vanu, 2022. godine © Ivana Dukčević
Dnevni odlasci aviona na Aerodrou „Ferit Melen“ u Vanu, u avgustu 2022. godine © Ivana Dukčević
Aerodrom „Ferit Melen“ u Vanu, 2010. godine © Ivana Dukčević
Jezero Van i njegova okolina, nalaze se na oko 1650 m nadmorske visine istočnog anadolskog platoa. Zanimljivo je da jezero nikuda ne otiče, i da njegova najveća dubina iznosi čak 451 metar, ali je uprkos svojoj veličini i dubini gotovo beživotno. Osim planktona, jedina vrsta ribe koja živi u slanom i baznom jezeru, i koje ima u značajnom broju, je indži kefali (inci kefalı). U ribljim restoranima u gradu Vanu, ali i manjim mestima na obali jezera, možete probati ovu ribu po ukusu sličnu pastrmci (nemojte pomešati pastrmku – alabalık, sa nešto manjom indži kefali, jer su obe veoma zastupljene na vanskoj trpezi). Izgledom i ukusom ni po čemu posebna, indži kefali specifična je po tome što kao i losos, kada polaže ikru, pliva uzvodno slatkovodnih reka koje se ulivaju u jezero Van i mresti se u njima. Kao odrasla jedinka, vraća se u jezero. Osim ribe čudnog naziva, godine 1995. ribari su lokalnim vlastima prijavili da su u jezeru videli neman dužine oko 15 metara. Da li je ovo samo vešt marketinški trik sa očiglednom imitacijom već poznatog čudovišta iz Loh Nesa, nije poznato, tek Van Gölü Canavarı, ili „Neman jezera Van“ je rođena.
Jezero Van, jedino biće koje živi u slanom i alkalnom jezeru – riba iz porodice lososa, indži kefali © Ivana Dukčević
Tokom boravka na obalama jezera Van, na jugoistočnoj strani jezera u širokoj kotlini između snežnih planina i obale posetili smo administrativni centar jezera i čitave oblasti – grad Van. Kao deo severozapadne mesopotamske civilizacije, današnja oblast oko jezera nekada je bila središte moćnog, jermenskog Urartu carstva (IX – VI vek pre nove ere). U samom Vanu, ali i na brdima ka istoku i severu, tokom nekoliko dana boravka posetili smo ostatke tvrđava na vrhovima brda koje potiču iz urartu i seldžučkog perioda. Neki naučnici tvrde da je ime Urartu u stvari varijacija naziva “Ararat”, nedaleke magične planine koja je u ono vreme bila u sastavu ove kraljevine. Kasnije, u srednjem veku, osim Jermena, Vanom su vladali susedni Persijanci, Vizantinci, Arapi, Seldžuci i na kraju Osmanlije. Čitav stari grad Van (u podnožju tvrđave), uništen je skoro do temelja krajem Prvog svetskog rata, za vreme okupacije ruske vojske. Sadašnji Van, arhitekturom se ni po čemu ne izdvaja od mnogih bezličnih kasaba Turske, i u njemu nema mnogo toga za videti (džamije: Ulu Camii, Husrev Paşa Camii i Kaya Çelebi Camii, i grobnica Ikiz Kümbet). Kuriozitet gradića je u tome što, kako lokalci tvrde, kroz njega, tj. od njega kreće trinaest kilometara duga, treća najduža ulica na svetu koja od centra vodi do glavne magistrale kraj jezera. Nosi naziv “Bulevar Puta Svile” (İpek Yolu Caddesi ili İpekyolu Bulvari), po ruti koja je na putu ka Istoku nekada prolazila ovim delom Turske – u početku iz Kine, a kasnije iz grada Jazda u Persiji (današnjem Iranu).
Grad Van © Ivana Dukčević
Grad Van, jedan od delova bazara © Ivana Dukčević
.
.
.
.Terasa hotela u Edremitu © Ivana Dukčević
.Grad Van, ulica sa najvećim brojem radnji © Ivana Dukčević
.
.
Tvrđava Van (Van Kalesi) nalazi se između grada i jezera, nekoliko kilometara zapadno od centra i prvi put je sazidana još u vreme Urartu civilizacije. Na hrbatu brda koje gledano iz profila liči na kamilu koja leži (sličan naziv se, kao nadimak, koristi među lokalcima), smestilo se utvrđenje čiji ostaci potiču iz nekoliko različitih civilizacija. Prvo je sagradio urartski kralj Sarduri I, u IX veku pre nove ere, dok su poslednje delove dodali Seldžuci u XIII veku. Na najvišem delu stene stoji antički natpis uklesan u klinastom pismu, čuvenog persijskog cara Kserksa, istog onog vladara koji je pokrenuo i izgubio Drugi grčko-persijski rat, prethodno pobedivši legendarnog kralja Leonidu i njegove Spartance u Termopilskom klancu. S južne strane tvrđave nalaze se ostaci starog, seldžučkog Vana, koji je iako u ruševnom stanju, bio naseljen sve do sredine XX veka. Na zelenoj poljani gde pasu goveda, s vrha tvrđave, u travi se naziru obrisi ostataka nekadašnjih kuća. Jedine vidljive ostatke starog grada čine seldžučki minareti kraj malih urušenih džamija, nalik dimnjacima nekakve napuštene ciglane. Tek kad smo im se približili, videli smo dekoraciju mozaika pravougaonih pločica u tirkiznoj boji. U podnožju tvrđave, sa severne strane sazidane su etno-kuće od pečene gline i slame, karakteristične za ove krajeve. U najveću od njih možete ući i pogledati kako je opremljen enterijer. Preko puta kuća, nalazi se drvena baraka u kojoj osim razglednica može da se povoljno kupi srebrni nakit s motivima nalik persijskim (granica sa Iranom na ovom mestu nalazi se na oko 60 km).
Tvrđava Van © Ivana Dukčević
Ostaci Vanske tvrđave na oko 1700 m nadmorske visine, u predgrađu grada Vana (na doku se vidi brod koji prevozi kompoziciju voza preko jezera Van, i u daljini – vulkan Suphan) © Ivana Dukčević
Ostaci seldžučkog Vana, s vrha trđave Van © Ivana Dukčević
Panorama s Vanske tvrđave…
Tvrđava Van, rekonstrukcija tradicionalne kuće © Ivana Dukčević
Tvrđava Van, ostaci natpisa iz perioda Mesopotamije, u klinastom pismu © Ivana Dukčević
Tvrđava Van, pogled na jezero © Ivana Dukčević
Tvrđava i jerezo Van
Tvrđava Van © Ivana Dukčević
Tvrđava Van, natpis u klinastom pismu, čuvenog persijskog cara Kserksa, na osvajačkom pohodu ka antičkoj Grčkoj © Ivana Dukčević
Tvrđava Van i ostaci seldžučkog Vana © Ivana Dukčević
Džamija pored livade s ostacima starog, seldžučkog Vana © Ivana Dukčević
Prilikom moje prve posete Vanu, nedaleko od centra, obišli smo neveliki ali izuzetno zanimljiv Arheološki muzej Vana, gde je u prizemlju i na prvom spratu bila izložena mala zbirka iz perioda Urartu kraljevine, nekih od savremenika vavilonskog kralja Nabukodnosora, čuvenog Nabuka. Navodno je jedan od urartskih kraljeva bio zaljubljen u Nabukodnosorovu ženu, istu onu za koju su podignuti Viseći vrtovi Vavilona, jedno od sedam svetskih čuda antike. Nakon nepunih dvanaest godina, kada sam 2022. ponovo posetila Van, u podnožju tvrđave bio je otvoren fascinantni, novi Muzej Vana (Van Müzesi). Kao i u starom muzeju, najznačajniji deo postavke predstavlja trinaest reljefnih kamenih stela iz perioda najranijeg starog veka, u obličju stilizovanih ljudskih likova. Još uvek nije utvrđeno čemu su služili ovi veliki, starinski portreti jedanaest ratnika i dve žene, nalik stećcima, koji su pronađeni južno od jezera Van u okrugu mesta Hakari (Hakkari), nastali između XV i XI veka pre nove ere.
.
U okolini grada Vana, južno, ali i istočno u smeru Irana, postoji veliki broj napuštenih tvrđava, kako iz urartu perioda, tako i iz srednjeg veka. Desetak kilometara istočno od Vana, u podnožju planine Erek, nalaze se ostaci sedam jermenskih crkvi – kompleks Yedi Kilisesi (“Sedam crkvi”), od kojih je samo jedna delimično očuvana. U konzulatu Jermenije u Srbiji, 2021. dobila sam zanimljiv podatak – iako su između Turske i Jermenije, iz već poznatih političkih problema i događaja iz prošlosti, granice i dalje zatvorene, grupe turista iz Jermenije okolnim putem – preko Gruzije, stižu u oblast oko jezera Van, i obilaze svoje kulturno nasleđe.
Stari Muzej Vana, koji sam posetila tokom prvog putovanja, u oktobru 2010. godine – 13 neverovatnih kamenih stela iz mesopotamskog Urartu perioda (XV – XI vek pre nove ere), pronađenih kod mesta Hakkari © Ivana Dukčević
Pogled s tvrđave Van, na novi Muzej Vana i grad © Ivana Dukčević
Tvrđava Van, ogleda se u staklenoj fasadi Muzeja Vana © Ivana Dukčević
Muzej Vana, hronološka karta svih civilizacija koje su živele na ovim prostorima, počev od praistorije © Ivana Dukčević
Muzej Vana, ostaci urezanog crteža iz perioda neolita © Ivana Dukčević
Muzej Vana, fotografija čuvenih 13 stela iz mesta Hakari, u momentu kada su pronađene © Ivana Dukčević
Muzej Vana, dve od 13 fascinantnih kamenih stela iz XV veka pre nove ere © Ivana Dukčević
Muzej Vana, stela iz mesta Hakari © Ivana Dukčević
Muzej Vana, dekoracija mesopotamskog, urartskog utvrđenja i hrama Ajanis (Ayanis), iz bronzanog doba, na brdu iznad jezera Van © Ivana Dukčević
Muzej Vana, mesopotamsko utvrđenje i hram Ajanis, iz bronzanog doba, na brdu iznad istočne obale jezera Van © Ivana Dukčević
Muzej Vana, dekoracija mesopotamskog utvrđenja Kef, na zapadnoj obali jezera Van, kod sela Adildževaz (Adilcevaz) © Ivana Dukčević
Muzej Vana, dekoracija mesopotamskog utvrđenja Kef, na obali jezera Van
Ahura Mazda, vrhovno božanstvo najstarije monoteističke religije na svetu, nastale u obližnjem Iranu (antičkoj Persiji)
Muzej Vana, dekoracija velikodostojnika Urartu civilizacije © Ivana Dukčević
Muzej Vana © Ivana Dukčević
.
.
Jedan od najčuvenijih simbola Vana je vanska mačka (Van kedi). Početkom XX veka, na stotine ovi belih, divljih mačaka obitavalo oko istočnog dela jezera. Do početka XXI veka, njihov broj drastično je opao, te su kao retke zverke dospele na listu vrsta zaštićenih od strane države. Među ljubiteljima, vanska mačka širom sveta poznata je po tome što, kako se tvrdi, uživa u plivanju u slanom i alkalnom Vanskom jezeru, i lako je prepoznatljiva jer najčešće ima jedno oko tirkizno plave boje, a drugo zeleno ili boje ćilibara. U kategoriju vanskih mačaka spadaju i one koje imaju oba oka plava, ili oba boje ćilibara, ali su najatraktivnije one s različitom bojom očiju. U svetu je ukupno registrovano manje od pet stotina mačaka ove vrste. Većina je u Turskoj, u okolini jezera Van. Iako je u Vanu dozvoljena kupoprodaja vanske mačke, veoma se retko pojavljuju u ponudi u lokalnim radnjama za kućne ljubimce, gde ih je nekada bilo. Lokalci su nam ispričali da je krajem XX veka bilo moguće kupiti vansku macu van granica Turske za oko pet stotina dolara, ali je u međuvremenu cena na crnom tržištu drastično skočila. Država je odlučila da zaštiti ovu vrstu, te je krajem XX veka, desetak kilometara severno od grada, u blizini jezera podigla plac na kojem je sazidana Kuća vanskih mačaka (Van kedisi evi). Nalik malom zoološkom vrtu, kompleks je bio sastavljen iz zgrade sa različitim prostorijama u kojima je živelo njih oko osamdeset, i spoljašnjeg natkrivenog dela ograđenog žicom gde slobodno šetaju. Unutar kuće, u središnjem delu nalazio se veliki stakleni kavez u koji je uz pratnju zaposlenih moguće ući, pomaziti mace ili ih fotografisati. U međuvremenu, ova „kuća“ je premeštena bliže centru grada, gde je ulaskom u zastakljenu prostoriju, uz malu novčanu nadoknadu, svim posetiocima dozvoljeno da se druže s macama.
.
.
.
.
Kuća vanskih mačaka © Ivana Dukčević
Kuća vanskih mačaka © Ivana Dukčević
Kuća vanskih mačaka – vanska mačka je bela, može biti kraće, ili nešto duže dlake. Ima oba oka tirkiz-plave boje, ili različitu boju očiju gde je jedno uvek plavo, dok drugo može biti zeleno ili boje ćilibara © Ivana Dukčević
Vanska mačka © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Vanska mačka © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
Grad Van, 2010, Spomenik vanskoj mački….
… 2022. premešten je u predgrađe (u Edremit), i postavljen pored magistrale © Ivana Dukčević
Pored Kuće vanskih mačaka, nalazi se ogromna radnja sa predivnim, autentičnim istočnjačkim srebrnim nakitom, uz dodatak poludragog kamenja…
Nismo otišli iz Vana pre nego što smo probali specijalitet ovog kraja – stari, beli tvrdi sir sa začinskim biljem. Otlu peynir („začinski sir“) pravi se od ovčjeg ili kozjeg mleka, uz dodatak travki koje navodno, kako tvrde lokalci, rastu samo u ovom području, a njen naziv sa turskog nije moguće prevesti. U stvari, u pitanju su travke mladog crnog luka, timijana, pucavca i krabuljice, između ostalih. Kada se spravi, sir se zakopa u rupu dubine dva metra da odstoji oko šest meseci. Tek tada je spreman za jelo. Na prostorima istočne Anadolije, sir se na ovaj način pravio i čuvao mnogo pre dolaska Turaka. S obzirom da su bili nomadsko pleme, Seldžuci su prihvatili ovakav vid konzerviranja hrane. Uz sir, na istoku Anadolije za doručak služe vrstu palačinke sa saćem meda i sa slatkim kajmakom (kaymak – nastao u Turskoj, ovde se koristi za slatka jela, nalik slatkoj pavlaci).
Čuveni vanski „otlu peynir“ („začinski sir“) © Ivana Dukčević
.Začinsko bilje koje se stavlja u sir „otlu peynir“ („začinski sir“) © Ivana Dukčević
.Začinsko bilje koje se stavlja u sir „otlu peynir“ („začinski sir“) © Ivana Dukčević
.
.
.
„Otlu peynir“ („začinski sir“) © Ivana Dukčević
.Vanski sir, u nekoliko varijanti – čitava istočna Anadolija, poznata je po velikom broju odličnih, različitih vrsti domaćeg sira © Ivana Dukčević
Prodor nomadskog plemena Turaka Seldžuka (na turskom: Selčuk – Selçuk) na prostore istočne, a zatim i centralne Turske, u XI veku označio je kraj jermenskog kraljevstva. Ipak, arhitektura Seldžuka u Turskoj poprimila je veliki uticaj jermenske, ali i (obližnje) persijske (iranske) arhitekture. Naime, spoljni izgled seldžučkih džamija skoro ni malo ne podseća na one kasnije, „zapadne“, osmanlijske, dok turbeta čak najviše liče na kupole i krov osmougaonih, jermenskih crkvi.
.
.
.
.
.
Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska, Jezero Van Turska