FRANCUSKA – Gras (Grasse)

FRANCUSKA – Gras (Grasse)

 

 

.

.

GRASSE

.

Francuska i svetska prestonica parfema

.

.

.
.
Verovatno ste već čuli čuvenu priču, o tome kako su navodno Francuzi u XVII veku izmislili parfem, kako bi se, pre svega, izborili s ne baš prijatnim mirisom sopstvenih tela. Iako je parfem izmišljen još u starom veku, najverovatnije u drevnoj Mesopotamiji, kupanje stanovnika starog kontinenta jednom mesečno, ili jednom godišnje, nije bio jedini razlog popularnosti ove mirišljave vodice. Padom Rimskog carstva i dolaskom hrišćanstva, Crkva je zabranila nagost na javnim mestima, te su čiste antičke Rimljane, koji su svake nedelje porodično odlazili u terme kako bi se okupali, zamenili Evropljani mračnog srednjeg veka, koji su verovali da kupanje vodom – izaziva bolesti.
.
.
.

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Reč parfem nastala je u antičkom Rimu. Latinske reči: „per“ i  „fumus“ (što znači – „kroz dim“),  označavale su prijatan miris koji se poput dima širio vazduhom. Ipak, sam proizvod star je koliko i najstarije uređene ljudske civilizacije. Pre oko 5000 godina, u drevnoj Mesopotamiji, parfem je navodno izmislio izvesni Tapputi, prvi proizvođač mirisa na svetu. Kasnije, parfeme su intenzivno koristili stari Egipćani (kraljice Hatšepsut i Kleopatra), Feničani, antički Grci i Rimljani.

.

U čuvenim, rimskim javnim kupatilima imperatora Karakale, jedna od prostorija naziva „unctuarium“, početkom III veka sadržala je police sa sredstvima za mazanje tela, vrčeve s mirisnim uljima i esencije parfema u staklenim bočicama. U to vreme, Rimljani su se mirisali tri puta dnevno, a predmet parfimisanja bili su i njihovi kućni ljubimci – psi, ptice i konji. Miris je postao statusni simbol, te su bogate rimske familije parfimisale i stoljnjake, zavese, stalke za sveće i druge komade nameštaja.

.

Početkom srednjeg veka, čuveni persijski (iranski) doktor i hemičar Avicena, osmislio je način proizvodnje parfema ekstrakcijom ulja iz latica, prvo iz ruže, a kasnije i drugog cveća. Radi kompleksnijeg mirisa, cvetnom ulju dodavano je mrvljeno, začinsko bilje. Krajem srednjeg veka, parfem su u modu ponovo uveli Italijani u doba renesanse, a kasnije usavršili Francuzi. 

 

 

.

.

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu – začini © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Tekst i fotografije zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik RS, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Zemljom parfema i danas se smatra Francuska. Na Azurnoj obali, na autoputu između Kana i Nice, postoji skretanje za mesto Gras (Grasse). Samo trinaest kilometara severno, u kopnu čuvene sunčane, cvetne, ruralne Provanse, dela Francuske gde su stvarali neki od najpoznatijih francuskih „slikara svetla“, Van Gog i Sezan, nalazi se malo mesto koje i danas važi za francusku, i ujedno svetsku prestonicu parfema. U Grasu se nalazi nekoliko pogona u kojima se osmišljavaju i prave mirisi najčuvenijih francuskih brendova parfema, koje ovde možete kupiti po nešto povoljnijim cenama nego u radnjama. Najčuvenija fabrika parfema u Grasu je Fragonar (Fragonard). Unutar fabrike, ljubazne hostese povešće posetioce u besplatni obilazak zdanja, gde će, na jednom od svetskih jezika koji izaberete, objasniti istorijat mirisa, „fabrike“ parfema, i pokazati kompletan proces dobijanja parfema, ali i sapuna. Između ostalog, videćete i čuti da u jednom kilogramu jasminovog cveta ima oko 10.000 latica, koje su dovoljne da se mirisnom esencijom ispuni samo jedna jedina bočica parfema. Tokom obilaska, videćete i razne starinske metalne naprave, koje su služile za ekstrakciju cvetne esencije i za destilaciju, laboratorije u kojima se prave mirisne kombinacije, sastojke koji se dodaju u procesu proizvodnje parfema, kao i začinsko i drugo bilje koje pristiže iz svih krajeva sveta.

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Konačan sud o tome kako će parfem mirisati, daju ljudi koje nazivaju „Nos“. Njihov jedini, odlično plaćeni posao je da jednom dnevno, na samo sat vremena, mirišu razne esencije i prave kombinacije eventualnih, budućih parfema. Osim istančanog ukusa i prethodnog školovanja za ovo zanimanje, „Nosevi“ ne smeju patiti ni od jedne vrste alergije, što bi im u poslu sigurno smetalo.

.

Na kraju ture po „fabrici“ parfema, hostese su nas odvele u poslednju, ogromnu prostoriju u kojoj su nam demonstrirale postojeće mirise, i podelile prospekte u kojima je objašnjeno koji sastojci su upotrebljeni za orijentalne, cvetne ili voćne parfeme. Uz određenu nadoknadu, ovde možete kreirati i sopstveni parfem, koji će vam neko od zaposlenih pomoći da sastavite od nekoliko neophodnih i nekoliko izabranih esencija. Kada se obilazak završi, ostaje da se u istoj prostoriji, od bezbroj izloženih i lepo poređanih mirisa i sapuna, odlučite da li želite da neki i kupite.

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Francuska Grasse francuska prestonica parfema, Francuska Grasse francuska prestonica parfema

error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.