.
.
GRASSE
.
Francuska i svetska prestonica parfema
.
.
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
![]() |
|
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević
|
.
.
.
*Tekst i fotografije zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik RS, br. 104/2009 i 99/2011, i deo su publikovanog teksta o Grasu. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje bez dozvole autora.
.
*The text and photographs are parts of the published article on Grasse, protected by copyright and related rights: Official Gazette of the Republic of Serbia, Nos. 104/2009 and 99/2011.
.
.
.
.
.
.
Reč parfem nastala je u antičkom Rimu. Latinske reči: „per“ i „fumus“ (što znači – „kroz dim“), označavale su prijatan miris koji se poput dima širio vazduhom. Ipak, sam proizvod star je koliko i najstarije uređene ljudske civilizacije. Pre oko 5000 godina, u drevnoj Mesopotamiji parfem je navodno izmislio izvesni Tapputi, prvi proizvođač mirisa na svetu. Kasnije, parfeme su intenzivno koristili stari Egipćani (kraljice Hatšepsut i Kleopatra, naročito), Feničani, antički Grci i Rimljani.
.
U čuvenim, rimskim javnim kupatilima imperatora Karakale, jedna od soba pod imenom „unctuarium“, početkom III veka naše ere sadržala je police sa sredstvima za mazanje tela, vrčeve sa mirisnim uljima i esencije parfema u staklenim bočicama. U to vreme, Rimljani su se mirisali tri puta dnevno, a predmet parfimisanja bili su i njihovi kućni ljubimci (psi, ptice), kao i konji. Miris je postao statusni simbol, pa su bogate rimske familije parfimisale i stoljnjake, zavese, stalke za sveće i druge komade nameštaja.
.
Početkom srednjeg veka, čuveni persijski (iranski) doktor i hemičar Avicena, osmislio je način proizvodnje parfema ekstrakcijom ulja iz latica prvo ruže, a kasnije i drugog cveća. Radi kompleksnijeg mirisa, cvetnom ulju dodavano je mrvljeno, začinsko bilje. Pred kraj srednjeg veka, parfem su u modu ponovo uveli Italijani u doba renesanse, a kasnije usavršili Francuzi.
.
.
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
.
.
Zemljom parfema i danas se smatra Francuska. Na Azurnoj obali, na autoputu negde između Kana i Nice postoji skretanje za Grasse (čita se: Gras). Samo trinaest kilometara severno, u kopnu čuvene sunčane, cvetne i ruralne Provanse, dela Francuske gde su stvarali neki od najpoznatijih francuskih „slikara svetla“ – Van Gog ili Sezan na primer, nalazi se malo mesto koje i danas važi za francusku, i ujedno svetsku prestonicu parfema.
.
U Grasu se nalazi nekoliko pogona u kojima se osmišljavaju i prave mirisi najčuvenijih francuskih brendova parfema, koje ovde možete kupiti po nešto povoljnijim cenama nego u radnjama. Pre toga, ljubazne hostese povešće posetioce u besplatni obilazak celog zdanja, gde će vam (na jednom od svetskih jezika koji izaberete) biti objašnjen istorijat mirisa, dotične „fabrike“ mirisa i pokazan kompletan proces dobijanja kako parfema, tako i sapuna. Između ostalog, videćete i čuti da u jednom kilogramu jasminovog cveta ima oko 10 000 latica, koje su dovoljne da se mirisnom esencijom ispuni samo jedna jedina bočica parfema!
.
Tokom obilaska videćete i razne čudne, starinske metalne naprave koje su služile za ekstrakciju cvetne esencije i destilaciju, laboratorije u kojima se prave mirisne kombinacije, sastojke koji se dodaju u procesu proizvodnje parfema, kao i začinsko i drugo bilje koje pristiže iz svih krajeva sveta.
.
.
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
.
.
Konačan sud o tome kako će parfem mirisati, daju ljudi koje nazivaju – „Nos“. Njihov jedini, odlično plaćeni posao je da jednom dnevno, na samo sat vremena mirišu razne esencije i prave kombinacije eventualnih, budućih parfema. Naravno, osim istančanog ukusa i prethodnog školovanja za ovo zanimanje, „Nosevi“ ne smeju patiti ni od jedne vrste alergije, što bi im u poslu sigurno smetalo.
.
Na kraju ture po „fabrici“ parfema, hostese će vas odvesti u poslednju, ogromnu prostoriju u kojoj će vam demonstrirati postojeće mirise i podeliti prospekte u kojima je objašnjeno koji sastojci su upotrebljeni za orijentalne, cvetne ili voćne parfeme.
.
Uz određenu nadoknadu, ovde možete kreirati i jedinstveni – svoj sopstveni parfem, koji će vam neko od zaposlenih pomoći da „sastavite“ od par neophodnih i nekoliko izabranih esencija. Kada se obilazak završi, ostaje vam još da se u istoj prostoriji, od bezbroj izloženih i lepo poređanih mirisa i sapuna, odlučite da li želite da neki i kupite. Ako imate vremena za samo jedan, najpoznatiji pogon parfema u Grasu je pogon kuće Fragonar („Fragonard„).
.
.
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
![]() |
Fragonarova fabrika parfema u Grasu © Ivana Dukčević |
.
.