Kastellorizo
.
najudaljenije grčko ostrvo…
.
.
.
.
Tekst i fotografije zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik RS, br. 104/2009 i 99/2011, i deo su publikovanog teksta o Kastelorizu u knjizi o Turskoj (ISBN 978-86-7722-422-6). Nije dozvoljeno kopiranje niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
.
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
Kastelorizo (i Turska, u pozadini) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
Vazdušnom linijom, Kastelorizo je oko 600 km udaljeno od Atine. Površine 9,2 km2, sa populacijom od oko 280 stanovnika, ima redovnu liniju sa atinskom lukom Pirej samo jednom nedeljno (trajekt koji pristaje na gotovo svakom ostrvu uz put, od Atine do Kasteloriza plovi oko 24 sata). Do njega možete stići i sa Rodosa (oko 130 km), ili avionom iz Atine. U začetku civilne avijacije hidroaviona na globalnom nivou, Kastelorizo je bio veoma popularna usputna lokacija na koje su ovi avioni sletali po gorivo. Lokalni aerodrom bio je „negde između“ Evrope i Afrike, pogodan za letove ka dalekim destinacijama. Putnici bi obično na Kastelorizo sletali u kasno popodne, prespavali u jedinom, malom mestu i ujutro nastavljali let.
.
Kuriozitet ovog ostrva je i to da na njemu uopšte nema pijaće vode. Nešto manje od 300 stanovnika, jednom nedeljno vodom snabdeva veliki trajekt sa cisternom koji stiže iz atinske luke Pirej. Kastelorizo spada u jedno od nekoliko grčkih ostrva smeštenih tik uz tursku obalu, čiji su stanovnici nekada bili lovci na sunđere. Arhitektura ostrvskih kuća veoma je zanimljiva i drugačija od onih klasičnih, belih, kikladskih.
.
.
.
.
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Godine 1991. ostrvo Kastelorizo širom sveta je postalo poznato kada je u jedinom mestu na ostrvu snimljen “Mediterraneo”. Naredne godine, romantičan italijanski film reditelja Gabriele Salvatoresa, u Los Anđelesu na dodeli Oskara dobio je nagradu za najbolji film van engleskog govornog područja. Prepun pomešanih emocija, film ne samo da opisuje sredozemne narode i sličnosti njihovih mentaliteta („Mia faccia, mia razza!“), već i na veoma topao i neposredan način otkriva čari samog Mediterana.
.
.
.
.
Kastelorizo, u kafani „Kod Marije“, scenografiji Oskarom nagrađenog filma „Mediterraneo“ |
Kastelorizo, treća, plava kuća s desna – scenografija filma „Mediterraneo“ (kuća Vasilise) © Ivana Dukčević |
Kastellorizo, deo scenografije filma „Mediterraneo“ © Ivana Dukčević |
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
.
.
Tokom letnjih meseci u dubokoj uvali, jedino mestašce na ostrvu danas je poprište velikog broja stranih turista koji ovde svakodnevno dolaze na jednodnevni izlet brodom iz Turske, većina njih u potrazi za magičnim mestima na kojima je film „Mediterraneo“ sniman. U jugoistočnom delu gradića, na brdu u senci drveća nalazi se trg sa kafanom i tri crkve. Najmanja i najstarija od njih bila je deo scenografije za film, kao i kafana „Kod Marije“. U unutrašnjem delu kafane, sredovečna Marija zidove je oblepila fotografijama sa snimanja i isečcima iz novina. Ponosno priča o ocu koji je pre četvrt veka tokom snimanja bio desna ruka jednom od glavnih glumaca. Dok se u istočnom delu mesta, na rtu nalazi tvrđava i u njoj mali muzej Kasteloriza, u donjem delu, u polukružnoj luci smešteni su slikoviti restorani i kafanice. Cene hrane, pića i smeštaja na Kastelorizu, otprilike su duplo skuplje nego u 7 km udaljenom, turskom Kašu.
.
.
.
.
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
Kastelorizo (i Turska, u pozadini) © Ivana Dukčević |
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Kako stići
.
Trajektom iz Pireja (Atine) ili sa Rodosa. Iz luke mesta Kaš u Turskoj, brodići (kompanija Meis Express) tokom letnje sezone svakog radnog dana polaze oko 10 h (povratak u 16 h). Plovidba traje oko pola sata.
.
Kastelorizo © Ivana Dukčević |
Pogled na Kastelorizo iz turskog gradića Kaša (Kaş) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.