ENGLESKA – London

ENGLESKA – London

 

 

 

 

 

.

.

O Londonu..

.

.

.

.

Bele kuće pretežno u neoklasičnom stilu, uz poneki detalj u crvenoj i crnoj boji, i jednobojna, besprekorno ošišana zelena trava, tipične su boje Londona i velikog dela Engleske. Crni detalji odnose se na crne, londonske taksije (London cab), kao i gvozdene, u visokom sjaju ofarbane ograde kuća u centralnom delu grada. Crveni detalji pripadaju čuvenim londonskim autobusima na sprat (double-decker), poštanskim sandučićima i telefonskim govornicama, koje danas niko ne koristi i verovatno služe još samo kao deo obaveznog turističkog dekora.

.

.

.

.

.

.

London – The Beatles mural

 

.

 

 

 

Stari model „dabl-dekera“, prevozi putnike još samo na dve linije, i dve stare londonske telefonske govornice © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Tekst i fotografije deo su publikovane knjige o Londonu (ISBN 978-86-7722-432-5), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.

 

 

 

 

 

 

Piccadilly Circus, i novi dabl-deker autobusi © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

London cab, londonski taksi koji je umesto u nekada obaveznoj, crnoj boji, obojen u obličju britanske zastave © Ivana Dukčević

 

.

 

 

 

.Otmeni Knightsbridge, saobraćajni znak za vreme Olimpijskih igara 2012. © Ivana Dukčević

 

 

 

.

 

Godine 1827. godine, glavni grad Engleske postao je najveći grad na planeti, pre nego što ga je početkom XX veka pretekao Njujork. Iako odavno nije najveći (2024. godine, nalazio se na 38. mestu najvećih gradova na svetu), do početka XX veka, London je bio centar jedne od najjačih svetskih kolonijalnih sila. Već decenijama, London privlači posetioce iz čitavog sveta, a u njemu danas živi preko 300 različitih nacija. U početku, najčešći novi stanovnici kraljevstva bili su Indijci i Pakistanaci, stanovnici iz bivših kolonija, ali su nedugo potom u prestonicu stigli Kiprani, Kinezi, i veliki broj njih iz afričkih i azijskih zemalja, kojima je nekada vladala britanska monarhija. London je danas pravi multinacionalni i multikonfesionalni grad. Ova raznolikost primetna je u najvećoj meri na ulicama grada, i u londonskom metrou. Ako obratite pažnju na ljude koji se metroom voze, primetićete da je svaka treća, ili eventualno četvrta osoba pripadnik druge rase ili nacije, ali najverovatnije i u isto vreme – engleski državljanin (druga, ponekad i treća generacija).

.

.

 

 

 

London Underground – Tube, najstariji metro sistem na svetu © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

London, Portobello Road © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Portobello Road © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Ulični market, Camden Market © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Sušene žitarice s mlekom, džem od kore pomorandže, crni čaj i namaz „Marmite„, tipični su deo doručka u Engleskoj © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Londonci su poznati i po tome što se često ne odevaju po trenutnim modnim trendovima. Individualni duh i način razmišljanja, u Londonu je iznedrio pank i slične trendove. Ova specifičnost, sastavni je deo Londona. Različitost i sklonost eksperimentisanju, kroz istoriju, dovela je Engleze ne samo do novih modnih trendova (Vivienne Westwood, John Galliano, Alexander McQueen…), ili onih u muzici (Beatles, Rolling Stones, David Bowie, Punk, Rock…), već i do najvećih naučnih otkrića. Iako je sličan izum postojao još u antičkom periodu (drevnoj Aleksandriji), tek krajem XVIII veka, Džejms Vat (James Watt) iz engleskog grada Birmingema (Birmingham), usavršio je parnu mašinu. Ovaj pronalazak bio je zamajac industrijskoj revoluciji, 1822. godine doveo do pronalaska voza i podizanja fabrika, čime su preko noći, prvo Engleska, a potom i čitava Evropa (i Amerika) kročili u Novi vek. Zahvaljujući bogatstvu koje je stiglo iz bivših kolonija, tokom XVIII i XIX veka Engleska je postala jedna od najmoćnijih i najbogatijih država na svetu. Novac je podsticao razvoj pronalazaka u nauci, u vreme kada su na istorijsku scenu stupali Čarls Darvin, Isak Njutn i Majkl Faradej. Pronalazak parne mašine i industrijska revolucija, doveli su Englesku u sam vrh najmoćnijih zemalja sveta, na kojem se nalazi i danas.

.

.

 

 

 

Jedan od grafita čuvenog, anonimnog umetnika Benksija (Banksy), najverovatnije poreklom iz Bristola © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.

Muzejska četvrt – Muzej nauke (Science Museum) © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Muzejska četvrt, fascinantni Prirodnjački muzej (Natural History Museum) © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Pimm’s – čuveno, odlično englesko alkoholno piće, kojem se doda (gazirani) sok od limuna i svež krastavac © Ivana Dukčević.

 

 

 

 

 

I danas, London je jedan od najvažnijih centara najvećih svetskih zbivanja. Spoj tradicije i modernih trendova, privlači veliki broj posetilaca, te ne čudi što se Engleska nalazi na 10. mestu na svetu, po broju poseta stranih turista (podaci iz 2023). Osim lepota same zemlje i njenih univerzitetskih centara, najveći deo turista ipak posećuje glavni grad London, prestonicu poznatu po neverovatnom spoju stare i moderne arhitekture, u kojem se nalaze izuzetni i besplatni državni muzeji, umetničke galerije, pozorišta i koncertne dvorane, gde možete obaviti odličan šoping, ili otići na neki koncert. Tokom leta 2012, London je bio domaćim letnjim Olimpijskim igrama.

 

 

 

 

Covent Garden, maskota povodom Olimpijskih igara, 2012 © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

.Olimpijsko selo u predgrađu Londona © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

.Olimpijska baklja, prolazi pored slavoluka Marble Arč © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

Brzo trčanje, na ulicama Londona za vreme Olimpijskih igara, 2012. © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

Stadion fudbalskog kluba Arsenal © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Stadion fudbalskog kluba Arsenal © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulični market, Portobello Road © Ivana Dukčević

 

 

.

.

 

error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.