ENGLESKA – London – Obala Temze

ENGLESKA – London – Obala Temze

.

.

.

.

.

LONDON

.

Obala Temze

.

.

.

.

Do početka XXI veka, južna obala Temze u LondonuSouth Bank ili Bankside u širem centru grada, izgledala je potpuno drugačije. Ideja da se na neki način „oživi“ nekadašnje predgrađe, elizabetanski, teatarski centar na južnoj obali reke, rezultirala je rekonstrukcijom čitave oblasti. Od Mosta Tauer (Tower Bridge) na istoku, sve do nekoliko kilometara udaljenog Mosta Vestminster (Westminster Bridge) na zapadu, podignuto je veoma atraktivno šetalište. Duž šetališta, osim panoramskog točka London Eye i Londonskog akvarijuma, nalazi se rekonstruisan Šekspirov Teatar Gloub,  Galerija moderne umetnosti Tejt Modern (Tate Modern), a s druge strane obale prestonička Katedrala Svetog Pavla (St. Paul’s Cathedral), i čuvena Londonska kula (Tower of London).

.

.

.

.

 

Obala Temze © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tower of London – „Beefeaters“ © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Tekst i fotografije deo su publikovane knjige o Londonu i okolini (ISBN 978-86-7722-432-5), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta i fotografija, bez dozvole autora.

 

 

 

 

 

Borough Market – nekadašnji dokovi i pasaži na južnoj obali Temze (South Bank), ispunjeni su raznovrsnim sadržajima © Ivana Dukčević 

 

 

 

 

 

 

 

Obala Temze – Tower Bridge © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tower of London © Ivana Dukčević

.

.

.

.
.
Uporedo s projektom oživljavanja južne obale Temze, 2000. godine, u neposrednoj blizini Londonskog akvarijuma postavljen je ogromni „panoramski točak“, s kojeg se pružaju neki od najlepših vidika na grad. Visine 135 metra, prečnika oko 120, „Londonsko oko“ („London Eye“) je i zvanično najveći točak-panorama u Evropi i treći po veličini na svetu, i spada u tri turistički najposećenije atrakcije Velike Britanije. Priča se da je izgradnjom „Londonskog oka“, London dobio isto što i Pariz vek ranije, izgradnjom Ajfelovog tornja – panoramu s pogledom na čitav grad, u neposrednoj blizini centra. Najfascinantniji pogledi na grad pružaju se u kasno popodne ili predveče, kada svetla velegrada tek počinju da se pale.  

 





Obala Temze, panoramski točak London Eye © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze – South Bank, Borough Market © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze – South Bank, Borough Market © Ivana Dukčević

.

.




Duž promenade pored Temze, postoje mnogobrojni sadržaji: molovi s kafeima i restoranima (Hay’s Galleria), dokovi s turističkim brodićima koji plove Temzom, pozorišta i muzeji, ali i sjajna stara zelena pijaca Borou – Borough Market, ostaci srednjovekovne palate i anglikanske crkve Southwark Cathedral. Na platou i travnjaku kod crkve, okupljaju se uglavnom mladi Londonci, na pauzi za užinu kupljenu na Pijaci Borou. Nekadašnji, srednjovekovni mračni i memljivi dokovi, skladišta robe koja je pristizala rekom do prestonice, danas su mesta londonskih muzeja, atrakcija koje se u pogledu sadržaja nalaze u prikladnom ambijentu. Najpoznatiji su „muzeji strave i užasa“, koji turistima pokušavaju sa približe delove veoma popularne, ali ne i naročito slavne istorije ovog grada (Tura londonskih tamnica – London Dungeon, ili Tura Džeka Trboseka, na primer). U ovom delu grada nalazi se i jedan od novih orijentira Londona, stakleni soliter neobičnog oblika – Shard building („Ljuštura“) i svojevrsni umetnički centar s pozorištima, galerijama i koncertnim dvoranama, u kojima se mogu pogledati neke od najboljih predstava i slušati kvalitetna muzika. Južna obala Temze danas spada u jedan od najatraktivnijih delova Londona, koju tokom posete ovom gradu ne bi trebalo propustiti.
.
.
.
.

 

Obala Temze – South Bank, iza se vidi Shard building © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze, atrakcije vezane za nekadašnje tamnice i sumnjive radnje na dokovima © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze, atrakcije „strave i užasa“ vezane za nekadašnje priče s londonskih dokova © Ivana Dukčević

.

.

.

.

Kompleks Londonske tvrđave – Tower of London nalazi se u istočnom delu šireg centra grada, na severnoj obali reke Temze. Izgrađen je još davne 1078. godine, kada je Viljem Osvajač (William the Conqueror) prešao Lamanš i osvojio Britaniju, i u početku je služio kao odbrambena kula. Za vreme svoje hiljadugodišnje istorije, Tauer je bio i kraljevska palata, i kasnije je postao ono po čemu je danas najpoznatiji – srednjovekovna tamnica s delom za mučenje i gubilištem za „visoke goste“. U tamnicama Tauera tavorili su, ili su ubijeni, mnogi kraljevi i kraljice, kao Ana Bolen i Katarina Hauard, dve od ukupno šest žena kralja Henrija VIII, optužene za „izdaju“, kako bi ludi kralj mogao da se ponovo oženi u vreme kada je Engleska bila katolička zemlja, i razvodi bili zabranjeni.
.
Početkom XIII veka, za vreme vladavine kralja Džona, u kompleks Tauera počinju da stižu neobične životinje, te on dobija još jednu namenu – postaje mesto „Kraljevske menažerije“ („Royal Beasts“). Slonovi, lavovi, tigrovi, orlovi, kenguri, zebre, čak polarni medvedi, bili su deo ove neobične zbirke. Istorijat ove menažerije, videli smo u postavci dveju kula: Martin Tower i Brick Tower. Počev od XVIII veka, veliki broj životinja počeo je da pristiže iz tadašnjih engleskih kolonija, te je prostor sa životinjama otvoren i za posetioce. U analima Tauera zabeleženo je da su londonske porodice s decom, dolazile da posete „menažeriju“ i tom prilikom donosili, na primer žive mačke i pse kako bi njima nahranili čudesne zveri!

.

.

.

.

Obala Temze, Tower of London © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tower of London, maketa stanovnika nekadašnje „Kraljevske menažerije“ i mesta gde su bili smešteni © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tower of London, priča o Kraljevskoj menažeriji © Ivana Dukčević 

 

 

 

 

 

 

Tower of London © Ivana Dukčević

.

.

.

.

Jedna pernata životinjska vrsta koja je izgleda oduvek živela na travnjacima kompleksa Londonske kule, i danas je tu. Prema legendi, kralju Čarlsu II (XVII vek) rečeno je da ako gavrani ikada napuste prostor Tauera, kraljevstvo će nestati, dinastija će biti prekinuta, a Bela kula (White Tower), urušiti. Zbog ove kletve, kralj je doneo ukaz o zaštiti ovih ptica, te gavrani i danas žive u kompleksu. Ima ih šest. Imaju svoja imena, kaveze gde spavaju, redovno ih hrane, a posetioci koji znaju za priču, trude se da ih fotografišu. Interesantno je da iako ove ptice žive prosečno 10 – 15 godina, u Taueru je nedavno uginuo gavran star 44 godine. Uprkos tome što ova vrsta ptice uvek živi u parovima, u Taueru trenutno žive „neupareni“ mužjak Bran i 6 ženki: Jubilee, Porscha, Erin, Merlin, Munin i Hugin. Kako bi ih zadržali unutar kompleksa, za to specijalno obučeni čuvari potkresuju im krila. Ova metoda ne šteti gavranima, ali ih sprečava da suviše dugo lete. Ipak 2010, najstarija ženka Munin, pobegla je iz Tauera, i pronađena tri dana kasnije u istočnom predgrađu Griniču (Greenwich) i vraćena.
.
Svakog jutra u 9 sati, kapije Tauera tradicionalno otvaraju čuvari – Yeoman Warders ili, popularno „Bifiteri“ („Beefeaters“), ključevima koji se koriste već nekoliko stotina godina. Prepoznaćete ih po zanimljivim kostimima u crno-crvenoj kombinaciji boja, s velikim grbom na grudima (i leđima), na kojem se nalazi kruna i dva slova – inicijali sadašnjeg vladara Engleske (na pr. „E“ – Elizabeth) i slovo „R“ za „royalty“, ili „kraljevski“. Inače, naziv „beefeaters“ potiče iz vremena kada su pripadnici ove garde imali čast da kao kraljevi čuvari, za kraljevskom trpezom pojedu govedine koliko god požele (na engleskom: „beef“ – govedina i „eaters“ – oni koji jedu), što običnim smrtnicima nije bilo dostupno.
.
U okviru kompleksa Londonske kule, nalazi se Vojni muzej (Fusiliers’ Museum), Bela kula (White Tower) s izložbenim prostorom, kao i čuvena kolekcija kraljevskih dijamanata (Crown Jewels) u Jewel House, iz perioda između XVII i XX veka. Među njima je i kruna korištena 1953. godine, kada je krunisana kraljica Elizabeta II, i najveći dragulj na svetu Kooh-i-Noor (na persijskom: „planina svetlosti“) koji potiče iz Indije i Persije (Irana), i koji se britanskim osvajanjima našao u kraljičinoj kruni (drugi najveći dijamant na svetu, „Derya-i-Noor“, na persijskom: „More svetlosti“, i danas se nalazi u Iranu, u Muzeju centralne banke, u Teheranu).
.
.

.

.

Tower of London – gavran Bran, sleteo je pored klupe na kojoj smo sedeli © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze, Tower of London © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Tower of London – Vojni muzej © Ivana Dukčević

.

.

.

 

Jugoistočno od kompleksa London Tauera nalazi se svojevrsno obeležje Londona, jedan od najlepših mostova na svetu, Most Tauer (Tower Bridge). Iako po stilu gradnje deluje da je stariji, most je podignut relativno nedavno, krajem XIX veka, i svečano je otvoren u junu 1894. godine. U središnjem delu mosta smešten je hidraulični sistem, koji omogućava da se most podiže, radi prolaska većih plovila, što se najčešće dešava u ranim jutarnjim satima.
.

Nedaleko od mračnih atrakcija srednjeg veka, na obali Temze sagrađena je replika čuvenog jedrenjaka „The Golden Hinde“, na kojem je između 1577. i 1580. godine, kao kapetan plovio Ser Fanisis Drejk (Sir Francis Drake) – lični kraljičin gusar. Zvanično, ovakvom galijom oplovio je svet, a nezvanično, pljačkao je španske brodove krcate zlartom, na povratku iz američkih kolonija, i plen donosio engleskoj kruni. Repliku broda moguće je posetiti, iznajmiti je za organizovanje rođendana, venčanja i drugih zabava, piratskih žurki. Na jedrenjaku je moguće i prespavati, odeven u odeću iz vremena vladavine britanske dinastije Tudor, uz zvuke topova i večernje aktivnosti posade, kao i obroka uobičajenih za XVI vek.

.

.

.

.

Obala Temze, Tower Bridge © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze, Tower Bridge © Ivana Dukčević 

 

 

 

 

 

 

 

Obala Temze – South Bank, replika broda The Golden Hinde koji je gusario u ime britanske krune © Ivana Dukčević

.

.

.
.
.
U drugoj polovini XVI veka, na južnoj obali Temze odmah izvan nekadašnjih gradskih zidina, nakon više od hiljadu godina, 1577. proradilo je prvo moderno pozorište na svetu po imenu „The Theatre“. Teatar je osnovala trupa Džejmsa Barbidža (James Burbage), pod patronatom same kraljice Elizabete I. Desetak godina kasnije, na južnoj obali reke proradilo je još jedno poznato pozorište – „Rouz“ („Rose“), a 1599. godine i čuveni Shakespeare’s Globe Theatre (Šekspirovo pozorište Gloub), teatar koji je osnovala trupa pod pokroviteljstvom Lorda Čemberlena (Lord Chamberlain), na čelu sa Vilijemom Šekspirom – dramskim piscem, i sinovima Džejmsa Barbidža, gde je Ričard Barbidž (Richard Burbage) bio čuveni glumac svog vremena. Tokom svoje kratke istorije, pozorište je preživelo požar, kompletno srušeno i od istih drvenih greda sazidano na drugom mestu, ali je zahvaljujući popularnosti jednog od vlasnika – ušlo u istoriju. Sredinom 1980-tih, američki glumac i reditelj Sam Wanamaker pokrenuo je međunarodnu inicijativu da se u Londonu, 200 metara severozapadno od mesta na kojem je stajalo početkom XVII veka, rekonstruiše nekadašnje Pozorište Gloub. Mnogi poznati ljudi svetskog šou biznisa, priložili su donaciju u prilog rekonstrukcije teatra i njihova imena danas se nalaze uklesana u pločniku, na platou oko ulaza u sam teatar. 
.
.
.
.
.
Obala Temze – South Bank, Šekspirov „Globe Theatre© Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Obala Temze © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

 

Obala Temze – South Bank, pasaži s restoranima i radnjama © Ivana Dukčević

.

.

.

 

U neposrednoj blizini Pozorišta Gloub, u zgradi od opeke nekadašnje elektrane podignute nakon završetka Drugog svetskog rata, na južnoj obali Temze nalazi se jedna od tri najposećenije galerije moderne umetnosti na svetu – Tejt Modern (Tate Modern). Zdanje smešteno tik uz Milenijumski most i teatar Gloub, svake godine poseti oko 4,7 miliona ljudi. U galeriji, na četiri (od ukupno sedam) nivoa, možete pogledati neke od najpoznatijih platna, skulptura i instalacija savremene umetnosti na svetu, počev od 1900. godine, do današnjih dana. Galerija Tejt Modern, deo je grupe Tejt, u kojoj su još i galerije-muzeji: Tate Britain (Tejt Britan – takođe u Londonu), Tate Liverpool, Tate St. Ives i Tate Online.
.
Odmah pored galerije nalazi se Milenijumski pešački most ili London Millennium Footbridge, otvoren u junu 2000. godine Osim što je najmlađi, jedini je isključivo pešački most u centru Londona. Dužine 370 metara, premošćuje reku Temzu u jednom od turistički najzanimljivijih delova grada, od dela Siti (City), do dela Benksajd (Bankside), između Katedrale Svetog Pavla (St. Paul’s Cathedral) sa severne strane reke, i Galerije Tejt Modern i Teatra Gloub, s južne. Sagrađen u kombinaciji aluminijuma i čelika, most je poznat i po tome što je na dan otvaranja, prilikom prelaska velikog broja ljudi počeo da se preterano „uvija“, te je posle nepuna tri dana, iz bezbednosnih razloga zatvoren kako bi se konstrukcija detaljno ispitala. Posle obimne rekonstrukcije i temeljnih analiza, most je najzad ponovo otvoren za prelazak, u februaru 2002.
.
.
.
.
.
Obala Temze, London Millennium Footbridge © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Obala Temze, London Millennium Footbridge © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Obala Temze – Tate Gallery, jedna od tri najposećenije galerije moderne umetnosti na svetu © Ivana Dukčević 

.

.

 

.

.
Katedrala Svetog Pavla (St Paul’s Cathedral), jedna je od najpoznatijih katedrala Engleske, sedište anglikanske crkve i Londonske biskupije. Kao i prva crkva sagrađena na ovom mestu još u VII veku, pre normanskih osvajanja (u vreme kada su Britanci primili hrišćanstvo), posvećena je apostolu Pavlu. Neverovatnom sudbinom, svaka od prethodnih crkvi podignutih na najvišoj tački centralnog Londona (Ludgate Hill), bila je uništena u požaru. Tek ona podignuta 1697. godine, postoji i danas.
.
.
.

 

Obala Temze, sedište londonske anglikanske crkve St. Paul’s Cathedral © Ivana Dukčević

 

 

.

.

.

 

Engleska London obala Temze, Engleska London obala Temze, Engleska London obala Temze, Engleska London obala Temze, Engleska London obala Temze, Engleska London obala Temze

error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.