.
Alanja (Alanya)
.
.
.
.
Alanja, pogled s vrha tvrđave na Kleopatrinu plažu © Ivana Dukčević |
.
.
Tvrđava Alanje © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige-vodiča o Turskoj (ISBN 978-86-7722-422-6), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje i objavljivanje, bez dozvole autora.
.
.
.
.
Alanja © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, Kizil kula © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, plaža kod Kizil kule © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
.
U saradnji sa…
.
.
.
.
.
.
Turkish Airlines © Ivana Dukčević
.
.
MEDITERANSKA OBALA TURSKE
Akdeniz kıyılarında
.
Alanja, u podnožju tvrđave © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, tvrđava © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, na usponu ka vrhu tvrđave © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Paraglajding, s brda iznad Alanje 🙂 © www.ulusky.com
.
.
.
.
.
Centralni deo Alanje © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, Kleopatrina plaža kraj pećine Damlataš © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Alanja, Kleopatrina plaža © Ivana Dukčević
.
.
.
Prilaz pećini Damlataš, na Kleopatrinoj plaži © Ivana Dukčević
.
.
.
Kleopatrina plaža, s vrha tvrđave © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, pećina Damlataš © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
.
Alanya Archaeological Museum
Arheološki muzej u Alanji
.
Nadomak obronka brda i ulaza u pećinu Damlataš,u Alanji se nalazi neveliki Arheološki muzej (svakodnevno, 8.30 – 19 h). Osnovan je 1967, u vreme kada je na ovom području otkriven veliki broj arheoloških nalazišta i država donela odluku da se osim većeg u Antaliji, i u Alanji otvori poseban muzej. Osim amfora, grčkih skulptura, sitne plastike i nekoliko bisti, najvažniji antički artefakt ovog muzeja je 52 cm visoka, bronzana skulptura Herkula.
.
U muzeju se nalazi zanimljiva reljefna kompozicija dva portreta – ženskog i muškog, koji su „sastavljeni“ u jedan zajednički portret, baš kao u antičkoj priči filozofa Platona, o tome da su muškarci i žene nekada imali isti pol i bili su jedna osoba, ali ih je bog rastavio primoravši ih da deo života provedu u potrazi za svojom polovinom. Ovaj reljef iz antičkog rimskog peroda, dopao se mnogima u Alanji i postoji predlog da postane jedan od novih simbola ovog grada.
.
U muzeju se nalazi i jedan od najstarijih feničanskih natpisa pronađenih na ovim prostorima. Feničanski alfabet bio je prvi simplifikovani alfabet na svetu, koji su antički Grci preuzeli i prilagodili svom jeziku, napravivši prvi alfabet na tlu Evrope. I sama reč „alfabet“ inače nije grčkog, već feničanskog (maloazijskog) porekla, i potiče od dve reči: „alef“ („goveče“) i „bet“ („kuća“), prva dva slova alfabeta. Zahvaljujući Feničanima (i Grcima koji su ga preuzeli), na prostorima starog kontinenta, pisma mahom imaju 20 – 30 slovnih znakova (feničanski alfabet imao je 22 slovna znaka, i bio bez samoglasnika). Bogatstvo jezika i raznovrsnost kulture ovih prostora, na izvestan način prikazana je i u neobičnom eksponatu iz XIX veka – tekstu uklesanom u mermernoj ploči grčke Crkve Svetog Đorđa, ispisanog na turskom jeziku, grčkim alfabetom!
.
.
Alanja, dvorište Arheološkog muzeja © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, Arheloški muzej © Ivana Dukčević |
.
.
Arheološki muzej, starorimski dupli portret muškarca i žene – predlog za budući novi simbol grada Alanje © Ivana Dukčević |
.
.
Arheološki muzej, najčuveniji eksponat – bronzani Herkul (Herakle) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Alanya Kalesi
Tvrđava u Alanji
.
Alanja, zidine tvrđave na spustu ka moru nalik su leđima zmaja © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, tvrđava © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, ostaci vizantjske crkve na vrhu tvrđave © Ivana Dukčević |
.
.
Tvrđava u Alanji, zrikavac © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, ostaci hamama unutar tvrđave © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Unutar zidina tvrđave, nalazi se određen broj starih osmanlijskih kuća, od kojih su neke pretvorene u muzeje, etno-kuće u kojima možete videti ne samo kako se odvijao život u ovom kraju tokom proteklih vekova, već i na koji način su meštani gajili svilene bube i od njihovih čaura pravili svilu. Čitav kraj je vekovima i inače bio poznat po proizvodnji svile, koja je u početku stizala sa Istoka, iz Persije (Irana) i Kine. Neke od ovih starisnkih kuća, smeštenih kaskadno na obronku brda, s predivnim pogledom na istočni deo zaliva, po ceni od oko pola miliona evra kupili su stranci i domaći Turci, i potpuno ih renovirali. Preuređene, ponovo liče na nekadašnje starinske vile s okućnicom, baštama pomorandži, nara i banana.
.
U Alanji danas živi prilično velika nemačka, danska i ruska „dijaspora“. U pitanju su pretežno stariji ljudi, penzioneri „sa severa“ koji su ovde pred odlazak u penziju kupili kuće i odlučili da se nastane. Neki od njih, Nemci na primer – kojih je oko 1500, čak imaju i lokalnu radio stanicu na kojoj se program odvija isključivo na nemačkom jeziku. Ako uzmemo u obzir da grad Alanja broji oko 105.000 stanovnika, to praktično znači da skoro 10% stalne populacije danas čine Nemci, i isto toliko još i Rusi i Danci.
.
.
.
.
Alanja, jedna od nekoliko etno-kuća unutar tvrđave – danas etno-muzej © Ivana Dukčević |
.
.
Tvrđava u Alanji, unutar jedne od nekoliko etno-kuća © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Kızılkule
Crvena kula
.
Alanja, pogled s tvrđave na Crvenu kulu (Kizil kulu) i centralni gradski zaliv (plažu Kejkubad) © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, Crvena kula © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Jedna od namena kule na obali mora, bila je da postane prva linija odbrane brodova koji su se nalazili u obližnjem depou. U istočnom podnožju tvrđave, tik uz more nalaze se zidine i mala plaža, iza koje se nalaze lukovi nekadašnjeg seldžučkog spremišta za brodove iz 1221. godine – Tersane, i arsenala – Tophane. U okviru spremišta za brodove, i danas postoji pet očuvanih lukova, u kojima je bilo smešteno isto toliko brodova. Moguće je posetiti unutrašnjost i videti delove muzejske postavke.
.
.
Alanja, spremište za brodove (Tersane) sa Arsenalom – Tophane © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, spremište za brodove (Tersane) © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, spremište za brodove (Tersane) © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, spremište za brodove (Tersane) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Alanya Pazarları
Pijace u Alanji
.
U Alanji, u toku čitave nedelje svaki dan je pijačni dan, ali na drugom mestu/skveru/trgu, u gradu. Najpoznatija pijaca održava se petkom – Cuma Pazarı („pijaca petkom“), iako ni tokom ostalih dana u nedelji, šarene pijace nisu manje zanimljive. Najveći deo otvorene zelene pijace, čini deo sa voćem i povrćem. Kajsije (na turskom: kayısı), višnje (na turskom: vişne), trešnje, breskve i nektarine, lubenice i dinje, jagode i banane koje dolaze s plantaža i iz plastenika iz ovog kraja, dopunjuje zeleniš začinskih trava, salata i biljaka od kojih su neke nama manje poznate, ili potpuno nepoznate u ishrani.
.
Jedna od njih je zeljasta biljka semizotu (na engleskom: purslane), veoma nalik matovilcu iz porodice spanaća, za koju u našem jeziku stoji prevod – prkos, iako ne liči na biljku koju tako nazivamo već najverovatnije pripada istoj grupi. Božanstvena salata koja se najčešće pravi od ove vrste prkosa na turskom se naziva Yoğurtlu Semizotu Salatası (yoğurt – jogurt) i nalik je taratoru ili dzadzikiju, sa gustim jogurtom i belim lukom. Smatra se da ova biljka ima i odlična medicinska svojstva, da pomaže cirkulaciji, ublažava infekcije, smanjuje nivo holesterola, sprečava osteoporozu, neka maligna oboljenja i očnu kataraktu.
.
.
.
Alanja, zelena „pijaca utorkom“ – pregršt zeleniša u širokoj upotrebi u turskoj kuhinji © Ivana Dukčević |
.
.
Semizotu – vrsta biljke iz porodice prkosa, nalik matovilcu |
.
.
Yoğurtlu Semizotu Salatası |
.
.
Osim dela s voćem i povrćem, na pijacama postoji i natkriveni deo gde se prodaje sveža riba. Ukoliko želite, riba koju izaberete na licu mesta biće ispečena. Kod ribljeg dela pijace pijace, nalaze se i male radnje sa sušenim voćem svih vrsta, i onim prerađenim u vidu džemova. Jedan od najukusnijih džemova koje ovde možete probati i kupiti, je fenomenalni džem od rogača, redak kao slatko.
.
.
.
.
.
Alanja, pijaca utorkom © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, pijaca utorkom – riblja pijaca © Ivana Dukčević |
.
.
Rogač i džem od rogača (iznad) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Predlog za smeštaj…
.
Ukoliko želite udobnost modernog hotela s pogledom na Mediteran, i ne smeta vam da ste smešteni nešto dalje od centra, naš predlog je Hotel Katya, koji se nalazi nekoliko kilometara istočno od centra, duž obale (gradski autobus saobraća na 20 – 30 minuta). Hotelski smeštaj je na bazi all-inclusive, sa švedskim stolom za vreme doručka i večere, neograničenom konzumacijom bezalkoholnih pića i kafe, otvorenim bazenom sa toboganom i privatnim delom plaže (sa ležaljkama) do koje se stiže prolaskom kratkim podvožnjakom ispod glavnog puta. U baru na plaži možete popiti kafu i sokove, naručiti testeninu, krompiriće ili neki slatkiš.
.
Sobe Hotela Katya su izuzetno prostrane, sa klimom i TV-om, kupatilo sa fenom, modernom tuš kabinom i dodatnim šamponom, sapunima, kao i setom za šivenje. Veliki američki plakar u hodniku zadovoljiće sve potrebe za odlaganje garderobe. Wi-fi je takođe dostupan, ali na plaži nema domet. Sve sobe su sa terasom (za najlepše vidike, tražite sobu s pogledom na ulicu i bazen).
.
.
.
.
Alanja, pogled iz sobe Hotela Katya © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
Predlog za ručak, u centru…
.
U centru podno tvrđave, u uličicama koje su mahom deo pešačke zone, nalazi se Restoran Mini Mutfak. Reč je o samoposlužnom restoranu u kojem možete izabrati neko od lokalnih jela od mesa, povrća i mlečnih proizvoda, što čini suprotnost u vidu kuvane hrane, u odnosu na uobičajeni doner kebab. Restoran je poznat po tome što u vreme ručka, vlasnik u kuhinji na honorarnoj bazi upošljava lokalne domaćice koje kuvaju isključivo domaća jela kao na primer: čorbe, ćufte, varivo od boranije, pilav, prave različite domaće salate i slično.
.
.
.
.
Alanja, Restoran Mini Mutfak © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
U okolini …
.
.
Alanja, „Crvena kula“ – Kizilkule © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, spremište za brodove (Tersane) sa Arsenalom (Tophane) © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, turski slatkiši © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, „gusarski“ brodovi © Ivana Dukčević |
.
.
Alanja, srebrnarnica © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
KAKO STIĆI
.
.
Ukoliko putujete u Alanju, do gradića u najistočnijem delu turističke obale Turske možete stići letovima aviokompanije Turkish Airlines (begtkinfo@thy.com) do Antalije ili još bolje, do Aerodroma Gazipaša (u istoimenom mestu), 41 km istočno od Alanje. Barem dva puta u toku dana, na aerodrom sleću avioni iz Istanbula (let traje 1h 5min), sa oba aerodroma, Aerodroma Istanbul i Sabiha Gokčen, ali i jedan iz prestonice Ankare. Na aerodrom sleću i avioni inostranih aviokompanija, iz Moskve, Amsterdama, Helsinkija, Viljnusa (Litvanija), itd, na čarter letovima. Aerodrom je jedno vreme bio zatvoren, kako bi se na njemu izgradila duža pista, i ponovo je otvoren 2017. godine. Razlog tome je što prvobitna pista nije bila dovoljno dugačka da na nju slete veći avioni, kojima je potrebna duža zaustavna traka.
.
.
.
.
.
Aerodrom Gazipaša (Gazipaşa-Alanya Airport) 41 km istočno od Alanje © Ivana Dukčević |
Sa domaćinima iz Turističke organizacije grada Alanje – ALTAV |
.
.