.
.
Istanbul – azijski deo
.
Kadikoj (Kadıköy) i Uskudar (Üsküdar)
.
.
.
Istanbul, gradski prevoz na liniji preko Bosfora: Karakoj (evropski deo) – Kadikoj (azijski deo) © Ivana Dukčević
.
.
Istanbul, Kadikoj © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pijaca u Kadikoju, izbor maslina različitih sorti, boja i naziva, nalik šarenim bombonama © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, i knjige-vodiča o Turskoj (ISBN 978-86-7722-422-6), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević) i izdavačke kuće (za Samizdat B92 – Veran Matić).
.
.
.
.
Iskender kebab, u Kadikoju se nalazi jedan od lokala originalnog lanca restorana poreklom iz Burse © Ivana Dukčević
.
.
.
Mramorno more, nadomak Kadikoja © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Uskudar je mesto s kojeg mogu da se vide oba evropska dela grada, jedan kraj drugog, na udaljenosti od oko 1,7 km. Turistički posmatrano, u Uskudaru nema mnogo toga da se vidi. Najinteresantnije i najposećenije je ostrvce sa kulom Kiz Kulesi – „Devojačka kula“, na kojem se danas nalazi restoran. Za ostrvo je vezana interesantna legenda s nesrećnim krajem, o vizantijskoj princezi koju su s dvora sklonili od proročanstva izgovorenog na dan njenog rođenja – da će umreti od ujeda zmije. Da sudbinu ne možete izbeći kazuje i sam kraj priče, u kojem je zmija ipak slučajno dospela na ostrvo u korpi voća, namenjenoj princezi.
.
Na kopnu, nadomak doka za brodove, na uzbrdici se nalazi Džamija Mihrimah Sultanije (Mihrimah Sultan Camii) koju je za Mihrimah, ćerku Sulejmana I Veličanstvenog i Rokselane, osmislio čuveni dvorski arhitekta mimar Sinan, 1548. godine.
.
.
.
.
Evropska strana Istanbula, slikana iz broda © Ivana Dukčević
.
.
.
Uskudar, „Devojačka kula“ © Ivana Dukčević |
.
.
.
Uskudar, mesto za igranje „tavli“, kraj obale © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pristanište Uskudar (Džamija princeze Mihrimah, iza) © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Nešto južnije, na veštačkom rtu, nalazi se staro zdanje nekada jedne od dve istanbulske železničke stanice Hajdarpaša (Haydarpaşa Garı), s koje su do pre nekoliko godina kretali vozovi za azijske destinacije. Stanica je sagrađena 1908. godine, povodom posete nemačkog cara Kajzera Vilhelma Istanbulu (kao i Fontana, na Hipodromu), i deo je nikada ostvarenog projekta nemačkih arhitekata – jedinstvene železnice koja je trebalo da Berlin poveže s Bagdadom. U novembru 2010, veliki požar je zahvatio dobar deo krovne konstrukcije i oštetio deo ovog zdanja. Nakon toga, od 2018. godine, s obližnje, nove Železničke stanice Sogutlučešme (Söğütlüçeşme İstasyonu) na azijskoj strani Istanbula – u Kadikoju, u smeru ka Ankari, Konji i Eskišehiru krenuli su da saobraćaju linije novih, super-brzih vozova.
.
.
.
.
Kadikoj, Železnička stanica Hajdarpaša © Ivana Dukčević |
.
.
.
Istanbul, gradsko pristanište Kadikoj © Ivana Dukčević |
.
.
Centar starog Kadikoja smestio se na poluostrvu čijim središtem, najvažnijim ulicama u istom smeru neprekidno kruži stari tramvaj. Tramvaj T3 (Kadıköy – Moda Nostalgia Tramway), jedna je od dve linije istanbulskih starih tramvaja (drugi je mnogo poznatiji T2, koji saobraća od jednog do drugog kraja pešačke ulice Istiklal).
.
.
.
Stari tramvaj T3: Kadikoj – Moda (kraj grada) © Ivana Dukčević |
.
.
.
Istanbul, stari tramvaj T3 u Kadikoju © Ivana Dukčević |
.
.
.
Istanbul, Kadikoj © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Na minut pešice od doka uz koji pristaju brodići u sistemu istanbulskog gradskog prevoza, nalazi se Kadikoj skver (sa interesantnom skulpturom bika). Preko puta bulevara koji okružuje poloustrvo, čim zađete u uličice starog dela grada naići ćete na jermensku crkvu Surp Takavor Ermeni Kilisesi, sazidanu početkom XVIII veka. Kompleks u okviru zidina crkve čini i jermensko groblje i škola, koji su renovirani pre nekoliko godina.
.
.
.
.
Kadikoj, jermenska crkva © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kadikoj, jermenska crkva © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kadikoj, jermenska crkva © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kadikoj, jermenska crkva © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Kadikoj, riblja pijaca © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pijaca u Kadikoju, ispod cene urmi trgovac je dodao: „Cennet meyvasi“ („Rajsko voće“) © Ivana Dukčević |
.
.
.
Pijaca u Kadikoju, sušeni cvet jasmina © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kadikoj, jedna od najboljih zelenih pijaca u Istanbulu © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Južno od Kadikoja, tokom Krimskog rata otvorena je čuvena bolnica u kojoj je kao medicinska sestra radila proslavljena britanska dobrovoljka Florens Najtingejl. Muzej Florence Nightingale Müzesi nalazi se u vojnim barakama u kraju Selimije (Selimiye Kişlasi), koji je moguće posetiti samo uz prethodnu dozvolu.
INFO: Do Uskudara se najjednostavnije stiže brodom s doka Eminonu. Brod prelazi moreuz i do Uskudara stiže za oko 15 minuta. Na automatu kupite žeton gradskog saobraćaja (po ceni od oko 0,7 evra, ili očitajte vožnju na automatu pre ulaska u brod, ukoliko imate gradsku magnetnu karticu sa dovoljno kredita (kao BusPlus – inače, beogradski sistem BusPlus je preuzet od turske, izmirske firme KentKart).
.
Do Kadikoja je najbolje stići brodom sa doka kod Karakoja, blizu poslednje stanice (novog, dugolinijskog) tramvaja T 1. Brod putuje 20 – 25 minuta, i najčešće prvo pristaje uz Železničku stanicu Hajdarpaša.
.
.
.
.
Kadikoj © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kadikoj, ostaci srednjovekovnih zidina u glavnoj ulici © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy, Istanbul Kadikoy
.
.