TURSKA – Faselis (Phaselis)

 

 

 

 

Likijsko poluostrvo

.

Plaža i arheološko nalazište

FASELIS

.

.

.

 

U istočnom delu prelepog, šumovitog Likijskog poluostrva, jednog od najlepših delova obale Turske, nalazi se Faselis (Phaselis). Smešten je na malom poluostrvu, južno od Antalije i severno od Olimposa i Čiralija, i do njega je moguće doći isključivo sopstvenim prevozom, skretanjem s magistrale i vožnjom još nekoliko kilometara ka obali. Borova šuma, rečice koje jure s planina ka moru, i arheološka nalazišta iz perioda antike, zaštitni su znak ovog dela turske obale.

 

 

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

Faselis, ostaci nekadašnje glavne ulice antičkog, likijskog grada-luke © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Faselis, ostaci rimskog akvadukta © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Tekst i fotografije deo su publikovane knjige o Turskoj (ISBN 978-86-7722-422-6), i zaštićeni su Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje i objavljivanje fotografija, teksta, niti delova teksta bez dozvole autora.

 

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Faselis, centralna uvala sa plažom © Ivana Dukčević

 

.

.

.

 

 

Faselis je smešten u na poluostrvu u čijoj se gustoj borovoj šumi nalaze ostaci antičkog grada i luke iz IV veka pre nove ere. Parking kojim završava put, nalazi se nadomak ostataka rimskog akvadukta, iza kojeg počinje prelepa uvala sa šljunkovitom plažom. Osim glavnog zaliva, šetnjom kroz arheološko nalazište stiže se do suprotne strane poluostrva, plaže s marinom za brodiće, u neposrednoj blizini. Antički grad Faselis osnovan je oko 700. godine pre nove ere. Iako nikada nije bio deo čuvene Likijske lige, u V veku pre nove ere postao je važna luka Likijaca, njihove trgovine sa Grčkom, Egiptom, Fenikijom i ostatkom Azije. Luku u Faselisu osvajali su Persijanci i antički Grci, bio je u posedu državice Rodos i vojske Aleksandra Velikog. Jedno vreme, lukom su vladali Egipćani helenske dinastije Ptolomeja, a zatim i Rimljani. Luka u Faselisu, bila je svedok napada pirata, srednjovekovnih osvajanja Arapa i Turaka Seldžuka.

.

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Faselis, druga strana poluostrva © Ivana Dukčević

 

 

 

 

Faselis, ostaci antičkog grada © Ivana Dukčević

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

Faselis © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

U antičkom periodu, luka Faselisa sastojala se iz tri dela: Severne luke, Vojne luke i Zaštićene (Sunčane) luke, koja je danas deo velike plaže. Iz ove luke, kretala je 24 metra široka popločana glavna ulica čiji se ostaci i danas vide, i završavala kod Hadrijanove kapije luke, na suprotnoj strani obale. U ulici se nalaze ostaci prodavnica, termi (rimsko kupatilo), agore i teatra. Većina građevina potiče iz II veka pre nove ere. Pronađeni su i ostaci antičke kanalizacije, i veliki broj sarkofaga. Tokom vladavine antičke Grčke, u Faselisu je postojao Hram boginje Atine, u kojem je navodno bio izložen mač Ahila, junaka Trojanskog rata. U Faselisu je rođen poznati helenistički književnik i besednik Teodekte, prijatelj Aristotela i Aleksandra Velikog, a samo mesto bilo je poznato po ružičnjacima iz čijih je latica dobijano ružino ulje. Kasnije, Faselis je postao deo Vizantijskog carstva.

 

 

 

 

 

 

Pogled s magistrale na obalu Likijskog poluostrva © Ivana Dukčević

 

 

 

 

 

Faselis Turska, Faselis Turska

error: Zabranjeno kopiranje članaka i preuzimanje slika.