.
.
.
.
.
.
..
.
ZAPADNI IRAN
.
– Hamadan, pećina Alisadr, Kermanšah, Bisotun, planine Zagros –
.
.
.
.
.
300 km jugozapadno od Teherana, u podnožju iranskog, planinskog venca Zagros, na nadmorskoj visini od 1850 metara stigli smo u grad Hamadan. Antička Ekbatana ili Ekbatan, u VIII veku pre nove ere bio je centar Medije – zemlje iz koje je poreklom bila i supruga čuvenog vavilonskog kralja Nabukodnosora – Nabuka, kojoj je sazidao čuvene „viseće vrtove“ kako bi je zelenilo u sred pustinje podsećalo na njenu domovinu. Nakon Medejaca, Ekbatan je postao jedna od četiri prestonice Ahemenida – dinastije persijskih careva kojoj su pripadali čuveni car Darije I, Kserks i drugi.
Tekst i fotografije deo su publikovane knjige „Umetnost putovanja“ (ISBN 978-86-7963-499-3) u izdanju Samizdata B92, zaštićeni Zakonom o autorskim i srodnim pravima: Službeni glasnik Republike Srbije, br. 104/2009 i 99/2011. Nije dozvoljeno kopiranje, niti objavljivanje teksta, delova teksta, i fotografija, bez dozvole autora (Ivana Dukčević), i izdavača (za Samizdat B92 – Veran Matić).
.
.
Hamadan, ostaci antičke Ekbatane u centru grada (na 1850 m nadmorske visine) i još viši snežni vrhovi zapadnog Irana u daljini, krajem aprila © Ivana Dukčević |
.
.
.
Ghar Alisadr, druga najveća vodena pećina na svetu nalazi se 80 km od Hamadana © Ivana Dukčević |
Arheološko nalazište Bisotoun (UNESCO), sa antičkim reljefima u stenama © Ivana Dukčević |
.
Magistrala između Hamadana i Kermanšaha na jugozapadu Irana, sa ostacima arheološkog nalazišta Bisotun (UNESCO) u podnožju brda sa desne strane, na nadmorskoj visini od oko 1500 m Iranskog platoa © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
Osvežavajući đus od šargarepe, na uličnom štandu u centru Hamadana – u Iranu se šargarepa koristi kao dodatak slatkim jelima, i od nje se najviše prave sokovi i džem © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Da li znate da se u Iranu obavi sedam puta više plastičnih operacija nosa, nego u „silikonskoj“ Kaliforniji – flaster preko nosa kod Iranki (kao na ovoj lutki), ponosni je znak da su obavile plastičnu operaciju © Ivana Dukčević
.
.
.
.
.
.
.
.
.
HAMADAN
.
Na brdu u blizini centra nalaze se delimično natkriveni arheološki ostaci Ekbatane (Hegmataneh Hill), ni nalik nekadašnjem opisu grada iz antičkih spisa (7 slojeva zidina obojenih različitim bojama, a spoljne – u zlatnoj boji). Tik uz nalazište smestio se solidan, manji Arheološki muzej i jermenska Crkva Svetog Grigorija Stefana. Jermeni su u Iranu prisutni još od XVI veka. Bežeći od Osmanlija, najveći broj njih za vreme vladavine persijskog šaha Abasa I, naselio se u gradu Isfahanu i okolini, a njihove bogomolje mogu se videti i u drugim delovima Irana – i u Teheranu, na primer.
.
.
Hamadan, jermenska Crkva Svetog Grigorija Stefana © Ivana Dukčević |
Hamadan, ostaci antičke Ekbatane (VIII vek pre nove ere) © Ivana Dukčević |
Hamadan, muzej na lokalitetu antičke Ekbatane, srebrne kutlače iz V veka p. n. ere © Ivana Dukčević |
Hamadan, Arheološki muzej na lokalitetu antičke Ekbatane © Ivana Dukčević |
Hamadan, za vreme našeg boravka u aprilu © Ivana Dukčević |
.
.
Hamadan, prodavnica marama – hidžaba © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Hamadan, centar grada sa centralnim trgom od kojeg se glavne ulice zrakasto šire ka periferiji (po nacrtu nemačkog arhitekte Friča) © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Zanimljivo je da je idejno, građevinsko rešenje centra modernog Hamadana 1929. godine osmislio nemački arhitekta Frič (Frisch). Nalik Trijumfalnoj kapiji u Parizu, centralne ulice grada Hamadana zrakasto se šire od kružnog trga ka periferiji, u svim smerovima.
.
U centru Hamadana, stotinak metara od glavnog gradskog trga nalazi se grobnica sa kupolom od cigle sagrađena u XIV veku – Mauzolej Ester i Mordekaj (Tomb of Esther & Mordechai). U srcu muslimanske zemlje, jedan od najsvetijih hebrejskih spomenika i danas posećuju mnogi. Iako se Ester – poreklom Jevrejka, druga žena persijskog cara Kserksa, i njen ujak Mordekaj – u službi cara, dovode u vezu sa hebrejskim nasleđem, mnogi naučnici sugerišu na njihovo još starije, mesopotamsko poreklo s obzirom da njihova imena neodoljivo podsećaju na nazive ranije vavilonske boginje Ištar i boga Marduka.
.
Malu sinagogu u suterenu i mauzolej iznad nje opslužuje donekle navalenti, stariji rabin, koji je – iako nismo pripadnici judaizma pre nego što smo se dovoljno snašli, ljubazno insistirao da nad nama obavi kratak verski „obred“ (tražeći da mu tokom obreda izgovorimo svoje ime i ime majke), na kraju nas obavestivši da bi bilo prikladno i da ostavimo novčani prilog. Zauzvrat smo dobili nekoliko informacija u vezi samog mauzoleja, i saznali zanimljiv podatak – da u Hamadanu još uvek živi 15 jevrejskih porodica.
.
.
.
.
Hamadan, Mauzolej Ester i Mordekaja, XIV vek © Ivana Dukčević |
.
.
.
Hamadan, Mauzolej Ester i Mordekaja © Ivana Dukčević |
.
.
.
Hamadan, sinagoga ispod Mauzoleja Ester i Mordekaja © Ivana Dukčević |
.
.
.
Petnaestak minuta pešice od sinagoge, uzdiže se moderni toranj – spomenik od betona koji označava mesto gde je sahranjen najpoznatiji persijski lekar svog vremena, cenjen širom tada poznatog sveta – Abu Ibn Sina, na Zapadu znan kao Avicena (preminuo u Hamadanu, u XI veku). Osim što je u 13-toj godini počeo da studira medicinu (a usput, u 10-toj znao da recituje Kuran napamet), Avicena je širom sveta najpoznatiji po svojim delima iz obasti filozofije i medicine („Knjiga lečenja“ i „Oporavak“). Njegov obimni „Kanon (pravila) medicine“ (Al-Qānūn fī al-ṭibb) iz 1025. godine, bio je prvi univerzitetski udžbenik medicine srednjovekovne Evrope i to ostao sve do XIX veka. Mnogi ne znaju da je ovaj udžbenik prvi put preveden s persijskog na latinski u Kremoni – u Italiji, u XII veku, i bio osnova za učenje medicine evropskih studenta kroz vekove. Smatra se jednom od najčuvenijih knjiga iz oblasti medicine, ikada.
.
U okviru Mauzoleja Avicene nalazi se mali muzej u kojem su izložene sušene biljke koje se u Aviceninim delima pominju kao lekovite, njegove knjige, uključujući i sam „Kanon medicine“, koji (ovaj izloženi) ipak deluje kao nešto mlađa kopija originala iz XI veka.
.
.
Hamadan – Mauzolej i muzej Avicene, jednog od najčuvenijih medicinara u istoriji čovečanstva © Ivana Dukčević |
.
.
.
Hamadan, Mauzolej i muzej Avicene – Avicenina knjiga Kanon medicine (XI vek), preveden na latinski, bila je glavni udžbenik studentima medicine u Evropi, sve do XIX veka © Ivana Dukčević |
.
.
.
Hamadan, Mauzolej Avicene © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
.
.
.
Gandžname (Ganjnameh)
.
Na obronku planine, nekoliko kilometara iznad grada Hamadana, tik uz veliki vodopad – popularno izletište lokalaca u prirodi, u steni se nalaze dva reljefna natpisa u klinastom pismu iz V i IV veka pre nove ere, uklesana u steni. Gandžname (Ganjnameh) se nalazio na nekadašnjem Carskom putu cara Darija I (prvom „autoputu“ na svetu, pre rimskih), i u vreme mnogo pre marketinga imao ulogu bilborda – u ovom slučaju obaveštenja antičkim putnicima o tome da su Darije I i kasnije Kserks najbolji carevi, i da su uspešno pobedili svakog koga su naumili, što im je od prvog ikada jednobožačkog – zoroastrijskog boga Ahura Mazde, dato.
.
.
Hamadan, Gandžname, V – IV vek pre nove ere © Ivana Dukčević |
.
.
.
Hamadan, Gandžname © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Ghar Alisadr
Najveća vodena pećina na svetu
.
.
Alisadr, druga najveća vodena pećina na svetu © Ivana Dukčević |
.
.
.
.
Kermanšah (Kermanshah)
Bisotoun i Taq-e Bostan (UNESCO)
.
Na obodu grada Kermanšaha, u severoistočnom delu oko jezerceta po kojem plove patke nalazi se 900 godina mlađi arheološki park Tak-e Bostan – Taq-e Bostan (IV vek nove ere), sa nekoliko reljefa u stenama koju su uklesali carevi kasnije persijske dinastije Sasanida.
Preko puta arheološkog nalazišta, na rečici u hladu drveća smestilo se nekoliko restorančića sa izdignutim, drvenim postoljima prekrivenim tepisima i jastucima, za ručak u poluležećoj varijanti (tipičnih za Tursku i ostatak Bliskog istoka). U ovakvim restoranima, kao i na gotovo svakom mestu u Iranu dobićete kratak meni koji mahom obuhvata tri verzije kebaba – pileći, jagnjeći i „Baktijari“ (mešani) kebab – tj. ražnjić, sa prilogom u vidu pirinča i nezačinjenom mešanom salatom. Probajte da u Iranu bez dodatnog napora u klasičnom restoranu dobijete nešto drugo osim kebaba. Nije lak zadatak.
.
.
Bisotoun (UNESCO), antički natpisi i reljefi u steni © Ivana Dukčević |
.
.
.
Kermanšah (Kermanshah), Taq-e Bostan (UNESCO), ostavština persijskih Sasanida © Ivana Dukčević |
.
.
Južno od Kermanšaha, krajolik se naglo menja te kroz brda i klance planina Zagros prolazimo kraj rečica na kojima se nalaze ostaci dva sasanidska mosta iz III veka – „Kćerkin ili Devojački most“ (Pol-e Dokhtar – „dokhtar“ na farsiju, tj. persijskom znači isto što i „daughter“ na engleskom – farsi je jezik indo-evropskog porekla). U ovom delu Irana, nalaze se četvrte najveće rezerve nafte na svetu, i jedan od razloga zbog čega oko Irana i vezi sa njim, povremeno nastane politička ujdurma. Prolazeći kroz klance pustim magistralama zapadnog Irana, umesto pastoralnih sela svuda smo u daljini videli rafinerije, sa već poznatim plamenom na vrhu.
Nakon pređenih četiri stotine kilometara, noć je već padala kada smo kolima stigli u drevnu Susu, 40 km od iračke granice, 80 km od Kuvajta i obala Persijskog zaliva.
.
.
.
.
Pejzaži klisura planina Zagros, na mestu gde se nalaze četvrte najveće rezerve nafte na svetu © Ivana Dukčević
.
.
.
.
Planine Zagros, ostaci mosta Pol-e Dokhtar „br. 1“ (IV vek nove ere) © Ivana Dukčević |
.
.
Ostaci mosta Pol-e Dokhtar „br. 2“ (III vek nove ere) © Ivana Dukčević |
.
Hamadan Alisadr Kermanšah Iran, Hamadan Alisadr Kermanšah Iran, Hamadan Alisadr Kermanšah Iran, Hamadan Alisadr Kermanšah Iran, Hamadan Alisadr Kermanšah Iran